Fındık hasadı bitti harmanlarda nöbet başladı

DüzceSonHaber

21.08.2021 - 11:19
Haber Merkezi

Düzce'de fındık üreticilerinin büyük bir bölümü fındık hasadını tamamlayarak ürünlerini harmana indirdi. Üreticiler, bu sene 26,5 ile 27 lira olarak açıklanan ve altın değerinde olan fındıklarını korumak için harman yerlerinde nöbet tutarak beklemeye başladılar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TMO'nun 50 randıman fındığı 26,5, Giresun kalite fındığın ise 27 liradan alacağını duyurmasının ardından fındık üreticilerinin yüzü güldü. Düzceli fındık üreticileri fındık fiyatlarının kilogram başına 25 liradan aşağı düşmeyeceği beklentisi içine girdiler. Yapılan tahminlerde de sezon sonuna doğru fındık fiyatlarının 30 liraya kadar yükselmesi bekleniyor. Bu sebeple bu yıl adeta altın değerinde olan fındığın hasadını tamamlayarak, ürünlerini harmana indiren üreticiler fındık nöbetine başladılar.

SABAHA KADAR DEVRİYE ATIYORLAR

Hemen hemen her harman alanında fındık üreticileri kendileri ya da aileleri ile nöbet tutuyorlar. Üreticiler, gece soğuktan, yağmurdan ya da çiğden korunmak için fındık harmanlarının yanında hazırladıkları ve ‘selender’ adı verilen tahtadan barakada ya da çadırlarda uyumadan bekliyorlar. Zaman geçirmek için ise ya fındık ayıklıyorlar ya da zaman zaman fındık harmanına girerek fındığı havalandırmak için tırmıkla çalışma yapıyorlar.

‘HIRSIZ VE DOMUZLARDAN KORUMAK İÇİN NÖBET TUTUYORUZ’

Merkeze bağlı Sinirci köyünde de fındık üreticileri köye ait merada fındıklarını kurutmaya başladılar. Alanda 40'a yakın ailenin fındığı bulunuyor. Her evden gençler imece usülü geceleri alanda nöbet tutarak, gelecek tehlikelere karşı tetikte bekliyorlar. Fındık üreticisi olan aynı zamanda Sinirci köyü Muhtarı Muzaffer Demirel "Fındık sezonu başladı. Köyümüz sakinlerinin tümü fındığını topladı. Fındığımızı sermiş bulunuyoruz. Fındık fiyatı bu sene biliyorsunuz ki Cumhurbaşkanımızın açıklaması ile 26,5 ile 27 lira arasında değişiyor. Bu fiyat halkımızı memnun etti. Fındık iyi para yapıyor. Köyümüzün gençleri fındığı hırsızlardan, domuzlardan korumak için nöbet tutuyorlar. Yaban domuzları fındığı sever. Dağ bölgeleri de yakın. Burada her gece aileler, özellikle gençler fındıklarını bekliyorlar. Jandarmamızdan da Allah razı olsun. Jandarma da herhangi bir problem olduğunda anında müdahale edebiliyor. Tabi ki hırsızlıklar son zamanlarda var. Fındıkta iyi para olunca, altın değerinde oluyor. Bir kilogram fındık 27 lira. Başakçılar toplanmayan yerlere dahi giriyorlar. Vatandaşlar bu yüzden erken de olsa bir an önce fındığını topladı. Çünkü tarlada fındık bırakmaya korkar olduk. Kötü niyetli kişilerin de iştahı kabarıyor" dedi.
 


Editör: T. Solmaz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.