KADES hayat kurtarıyor çocuk oyuncağı değil

DüzceSonHaber

KADES hayat kurtarıyor çocuk oyuncağı değil
21.09.2021 - 11:14
Haber Merkezi

Öncelikle aile içi şiddetin önlenmesi ve kadınların başına gelecek olan bazı kötü olayların engellenmesi için kurulan KADES sistemi, Düzce'de adeta çocuk oyuncağına döndü. Alınan ihbarların bir çoğuna giden polis ekipleri kullanan kişilerin ya sisteme yanlışlıkla bastığını yada çocukların telefonla oynarken bastığını tespit ediyor. 

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz da olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulama olarak kullanılmaya başlandı. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve acil durumlarda ilk akla gelecek acil müdahale uygulaması KADES, bir çok hayat kurtarılmasına aracı oluyor.

Telefona yüklenen KADES'e basan kişinin olduğu adres uydu üzerinden belirlenerek çok sayıda polis ekibi olay yerine gönderiliyor ve aksi durum karşısında müdahale ediliyor. Düzce'de her mahallede devriye atan polis ekiplerinden en az bir tanesi en fazla 2 dakika içinde KADES ihbarı olan eve yada bölgeye gidebiliyor.

Ancak Düzce'de KADES uygulamasının kullanılması adeta çocuk oyuncağına döndü. KADES ihbarı alan polis ekipleri acil müdahale için ihbar yapılan bölgeye gittiklerinde çoğu ihbarı değerlendirdiklerinde ya uygulamaya yanlışlıkla basıldığını yada çocukların telefonla oynarken bastığı tespit etmeye başladı. 

KADES uygulamasına ihtiyacı olan ve uygulamayı telefona indiren kadınların uygulamaya karşı daha hassas olmaları, uygulamayı daha doğru kullanmaları gerekiyor. Aksi halde onlarca polis ekibi bölgeye asılsız ihbar için boşa gitmiş olurken, gerçekten yardıma ihtiyacı olan başka bir kadın yada çocuğa yetişmek daha zor hale geliyor.  


Editör: T. Solmaz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.