Milletvekili Yılmaz FERRERO’yu meclise taşıdı kartel oluşturuyor dedi

DüzceSonHaber

19.10.2021 - 19:39
Haber Merkezi
1

Milliyetçi Hareket Partisi Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz TBMM Genel Kurulunda yapmış olduğu konuşmada ‘’Ferrero isimli şirket fındık karteli oluşturmuş’’ dedi.
Fındık fiyatı 2,5 doların altına düşürülmüştür diyen Milletvekili Yılmaz ‘’bu, ülkemizin önemli bir ihracat girdisi olan fındık ihracatından yeterince gelir elde edememesine sebep olacaktır’’ dedi.
Milletvekili Yılmaz konuşmasına şu şekilde devam ett;
"Anayasa'nın 167'nci maddesinde "Devlet, piyasada kartel ve tekel oluşumunu engellemelidir." yazmaktadır ancak son yıllarda İtalyan asıllı "Ferrero" isimli şirket fındık karteli oluşturmuş, çevresine aldığı üç, dört adet yerli tedarikçi şirketle tekel oluşturmaya başlamıştır. Bu tekelcilere eliyle piyasa manipüle edilmiş, fındık fiyatı 2,5 doların altına düşürülmüştür. Bu, ülkemizin önemli bir ihracat girdisi olan fındık ihracatından yeterince gelir elde edememesine sebep olacaktır. Ayrıca, Karadenizli fındık üreticisi mağdur edilecek; bu kış, üretici tarlasına gübre atamayacak, bakım yapamayacak hâle gelecektir. Dünyada tarım girdileri ve emtia fiyatları tüm ürünlerde artarken bu tekelciler fındık fiyatını düşürmekte, üreticinin zararını artırmakta ve ülkemizin gelirini azaltmaktadır.  Ticaret Bakanlığından beklentimiz, bir an önce bu şirketlerin incelenmesidir.’’


Editör: A. Gölge

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • CEMALETTİN KURNAZ/ÜRETİCİ
    CEMALETTİN KURNAZ/ÜRETİCİ
    20.10.2021 14:03

    SAYIN VEKİLİM BU KONUNUN MECLİSTE DAHA SIK DİLE GETİRİLMESİ GEREKİYOR YAPTIĞINIZ KONUŞMA İÇİN ÖZELLİKLE TEŞEKKÜR EDERİM KIŞLIK GÜBRE ATAMAYACAĞIMIZ GİBİ BARHAR GÜBRESİNİDE BEN VE BENİM GİBİ BİR ÇOK ÜRETİCİ VATANDAŞTA ATAMAYACAK SÖZÜM OKİ FINDIK TÜCCARLARININ SERBEST PİYASA SSERBESTLİĞİNDENBİR AN ÖNCE KONTROL ALTINA ALINMASI KANAATİNDEYİM SAYGILARIMI SUNAR GÖREVİNİZDE BAŞARINIZIN DEVAMINI CANI GÖNÜLDEN TEMENNİ EDERİM CEMALETTİN KURNAZ.