Bakan Soylu açıkladı pandemiyle birlikte emniyet kemesi takma oranı düştü

DüzceSonHaber

Bakan Soylu açıkladı pandemiyle birlikte emniyet kemesi takma oranı düştü
12.11.2021 - 17:21
Haber Merkezi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çocuk trafik eğitim parkında çocuklarla bir araya geldi. Bakan Soylu, burada emniyet kemeri takma oranının pandemiyle birlikte düştüğünü ve arttırmak için kampanya başlattıklarını söyledi. 

İşçileri Bakanı Süleyman Soylu, Mergiç Mahallesi'nde bulunan Çocuk trafik eğitim parkında öğrencilerle bir araya geldi. Burada özellikle pandemi döneminde emniyet kemeri takma oranının düşüşe geçtiğini ifade ederek "Malasef salgın sadece bize bir takım tedbirler almamızı, maske takmamızı, tokalaşmamamızı ve bunun yanı sıra bazı konulara dikkat etmemimizi söylemiyor. Salgın başka bişey daha yaptı. Trafikte ki sürüş alışkanlıklarımızı değiştirdi. Türkiye'de kemer takma alışkanlığı salgından önce yüzde 85'ti. Şehir içinde yüzde 45'e düştü. Şehirlerarası yolculuklarda yüzde 63'e düştü. Bu da neyi yükseltiyor. Emniyet kemeri takarsan ağır yaralamlı kazalardan yüzde 65, ölümlerden yüzde 45 oranında kurtulursun. Biz salgının bu etkisinden kurtulmak için bir kampanya yaptık. Bir daha hatırlatmak için emniyet kemerinin takılmasını sağlamak için. Büyükleriniz arabada emniyet kemeri takmıyorsa, siz önde oturmayacaksınız, arkada emniyet kemeri takacaksınız. Emniyet kemeri takmıyorlarsa kırmızı düdüğü çalacaksınız. Sizler bizim arkadaşımızszınız. Türkiye'de yüzde 50'lerden emniyet kemeri takma oranını yüzde 85'e çıkardık. Şİmdi şehir içinde yüzde 45'e şehirlerarası yollarda da yüzde 63 civarında. Bu bizim için trafik için, insan sağlığı için tehlikeli. Sizler büyüyeceksiniz. 25 yaşına geleceksiniz. Dünya'da 25-30 yaş arası ölümlerin birinci sebebi trafik kazasıdır. Eğer anneniz, babanız, ağabeyiniz emniyet kemeri takmıyorsa uyarmak zorundasınız" dedi. 


Editör: A. Gölge

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.