Düzceli duyarlı esnaftan alışverişinizi yerel esnaftan yapın çağrısı

Düzceli duyarlı esnaftan alışverişinizi yerel esnaftan yapın çağrısı
23.12.2021 - 15:33
Haber Merkezi
1

Son günlerde döviz kurundaki artışları bahane ederek fahiş fiyat uygulayan zincir marketler, Düzceli esnafı isyan ettirdi. Yıllardır Düzce’de ayakkabı satan Murat Kabasakal, sosyal medya hesabından Düzcelilere çağrı yaparak iğneden ipliğe kadar her şeyi satan zincir marketlerin yerine alışverişi yerli esnafın tercih edilmesini istedi.

 

Özellikle son zamanlarda uyguladıkları fahiş fiyat politikasıyla vatandaşları isyan ettiren zincir marketler bir esnafı daha çileden çıkarttı. Düzce’de uzun yıllardır esnaflık yapan Murat Kabasakal, zincir marketlerin fahiş fiyatla ürün satmasının yanı sıra gıda ürünleri dışında manifatura, konfeksiyon, elektrik ürünleri de satmasını eleştirerek Düzcelilere çağrı yaptı. Murat Kabasakal, vatandaşlara yaptığı çağrısında, “eti kasaptan, yoğurdu bakkaldan, sebzeyi manavdan, balığı balıkçıdan, ayakkabıyı ayakkabıcı esnafımızdan alalım. Zincir marketlerin bize ihtiyacı yok ama esnafın var. Haydi Düzce alışverişini yerel esnaftan yap, esnafına sahip çık. Esnaf kazanırsa Düzce kazanır” ifadelerine yer verdi.

Murat Kabasakal ayrıca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında neden yerel esnaftan alışveriş yapılması gerektiğini de anlatarak şunları kaydetti; “Yerel Esnaftan Alışveriş Yapmak İçin 10 Neden,

   1. Yerel Ekonomik Teşvik 

   Ulusal işletmeler yerine yerel işletmelerden mal ya da hizmet satın aldığınızda, daha fazla para toplumda tutulur çünkü bu yerel işletmeler de alışverişlerini bölgesindeki diğer küçük esnaftan, hizmet sağlayıcılardan ve çiftçilerden yaparlar. Böylece küçük esnaftan satın alma, yereldeki vergi büyümesine de yardımcı olur ve yerel işletmeler için yeni teşvikler oluşabilir.

    2. Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar

  Daha Çok Desteklenir Yerel işletme sahipleri, yerel olmayanlara göre hayır kurumlarına daha çok bağışta bulunurlar.     

   3. Özgün İşletmeler Karakter ve Refah Yaratırlar

Yerel topluluğunuzun kendine özgü karakteri, büyük ölçüde orada bulunan işletmeler tarafından tanımlanır ve yaşadığınız yer ve mülkiyetinizle beraber tüm memnuniyetiniz üzerinde önemli bir rol oynar.      

    4. Çevresel Etki Azaltılmış Olur

   Kasaba ya da köylerde kurulu olan küçük esnaf, bölge dışındaki alışveriş merkezlerine göre, bölgedeki topluluk içinde merkezileşmeyi sağlar ve toplumun bir arada kalıp ilişkilerini kuvvetlendirmesi için önemlidir. Bu da, genellikle daha az yayılma, tıkanıklık, habitat kaybı ve kirlilik anlamına gelir.

   5. Yeni İşlerin Çoğu Yerel İşletmeler Tarafından Sağlanır

 Küçük yerel işletmeler ulusal anlamda en büyük işveren konumundadırlar. Bunun yanı sıra, bölgenizde daha çok iş alanı oluşur, her gün işe gidip gelen insan yığınları engellenir, daha az insan kirliliği ve dolayısıyla zamandan daha çok tasarruf edilmiş olunur.   

    6. Müşteri Hizmetleri Daha İyidir

 Yerel işletmeler genellikle daha iyi müşteri hizmetleri için daha spesifik ürün uzmanlığa sahip insanları işe alırlar. Bu da daha iyi ve kaliteli müşteri hizmetleri anlamına gelmektedir. Ayrıca bu insanlarla bölgenizde sürekli olarak her gün karşılaşacağınız için size daha ilgili davranacaklar, dürüst olacaklar ve kaba olmayacaklardır.    

    7. Küçük Esnaf Faaliyette Bulunduğu Topluma Yatırım Yapar

  Bölgenizde faaliyette bulunan yerel işletme sahipleri, daha çok bulunduğu bölgeye ve bölgenin geleceğine yatırım yapar. Diğer büyük işletmelere göre bölgelerine daha bağlıdırlar.      

     8. Kamu Faydaları Kamu Maliyetlerinden Ağır Basar

Küçük esnaflar, mağaza zincirlerine göre daha az altyapı maliyeti ve daha etkili kamu hizmetleri gerektirir.  Dolayısıyla küçük işletmeler faaliyetlerinde, daha çok kamu yararı gözetirler.                                

     9. Rekabet ve Çeşitlilik Daha Çok Tüketici Taleplerine Öncülük Eder                                                                                         

    Binlerce küçük esnafın yer aldığı bir pazar alanı, uzun dönemde inovasyon ve düşük fiyatların sağlanması için en iyi yoldur. Aralarında oluşacak rekabet; yenilikleri, daha iyi müşteri hizmetlerini ve düşük fiyatları beraberinde getirecektir.                                      

     10.  Daha Fazla Önem İfade Edersiniz                                        

  Şu bir gerçek ki; iş yerleri müşterileri ihtiyaçlarına karşılık verirler fakat küçük esnaf, büyük işletmelere göre, değerlerinize ve isteklerinize daha çok önem verir ve bu isteklerinizi karşılamak için özen gösterirler. Haliyle sizin kendinizi daha özel ve önemli hissetmenizi sağlarlar.                                                                     

      Yukarıda belirtilen hususlar dışında küçük esnaftan alışveriş yaparak:  Paranız ülke ekonomisinde kalmış olur. Bizi benzersiz kılan işletmeleri korumuş olursunuz, Yeni yerel iş alanları oluşturmuş, Çevreyi korumaya destek olmuş , Yerel ekonomiyi beslemiş, Paranızın değerini korumuş olursunuz. Ayrıca daha çok seçeneğiniz, İşinde daha uzman esnafla çalışmış, girişimciliği desteklemiş olursunuz.

 Küçük esnafı destekleyip gelişmesine yardımcı olarak, bölgenize daha çok turist ve yatırım çekmiş de olursunuz” dedi.

 


Editör: A. Gölge

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Eser
    Eser
    24.12.2021 10:36

    İyide kardeşm Onlarda Çok Kazıkcı oluyor Ve güncellenmeyen mal oluyor şuan büyük Marketler bile pahalıyken nasıl olacak bu işler