Düzce SGK’dan taksit ödeme uyarısı hakkınızı kaybetmeyin

DüzceSonHaber

Düzce SGK’dan taksit ödeme uyarısı hakkınızı kaybetmeyin
24.12.2021 - 10:31
Haber Merkezi

Düzce SGK İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada yapılandırma başvurusu yapan kişi yada kurumların haklarını kaybetmemesi için taksit ödemelerine dikkat etmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borcunu, 7326 sayılı yasaya göre taksitle yapılandıran, Ancak; yapılandırılan borcun ilk taksitini 30/11/2021 tarihine kadar ödemeyen veya eksik ödeyenler ile İlk taksit ödemesini zamanında gerçekleştirenler tarafından, borcun tamamının 31/12/2021 tarihine ( bu tarih dahil) kadar ödenmesi halinde, peşin ödeme yükümlülüklerinden yararlanılacaktır.

Bu nedenle; İşverenlerimizin peşin ödeme yükümlülüklerinden yararlanabilmeleri için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine/Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine taksitli ödeme planlarını peşin ödeme planına döndürmek için başvuru yapmaları gerekmektedir.

İkinci taksitin 31.12.2021 tarihine kadar (bu tarih dahil), tam olarak ödenmemesi,

İlk iki taksiti süresinde ve tam olarak ödemekle birlikte bir takvim yılında 2’den fazla taksiti ödenmemesi,

İlk iki taksiti süresinde ve tam olarak ödemekle birlikte bir takvim yılında iki veya daha az taksiti süresinde ödememesi veya eksik ödemesi halinde, ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarını yapılandırmanın son taksitini takip eden ay sonuna kadar gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte ödenmemesi, halinde yapılandırma hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecektir.

Ayrıca 2021 yılı Nisan ayı ve önceki aylara ilişkin Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim borçlarının 31/12/2021 tarihine kadar ödenmesi halinde bu borçlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı gibi feri alacakların tahsilinden vazgeçilecektir.

Vatandaşlarımız zorunlu olan SGK Elektronik Tebligat adresi başvurularını  31 Ocak 2022 tarihine kadar e-Devlet üzerinden yapabileceklerdir.”


Editör: A. Gölge

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.