Esnafların  asgari isyanı!

DüzceSonHaber

Esnafların  asgari isyanı!
17.11.2022 - 10:27
Güncelleme 17.11.2022 - 10:44
Kaynak: Haber Merkezi

 

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte asgari ücrete zam gelmesi gündeme geldi. Bu durum karşısında çalışanlar memnun olurken, iş verenler ise durumdan hiç memnun olmadı. Düzce’de yıllardır esnaflık yapan Tuğrul Tunç, asgari ücrete zam gelmesi demek maliyetlerin artması demek. Önce enflasyonun düzelmesi lazım, asgari ücret zaten yüksek” dedi.

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yeni asgari ücretin belirlenmesi için Aralık ayı itibarıyla işçi temsilcileri ve sendikalarla görüşme yapmaya başlayacak. Henüz görüşmeler başlamadan asgari ücretin 7 bin 500 ile 8 bin lira arasında olacağı konuşulurken, asgari ücret zammının iş veren etkilerini Düzceli esnaflara sorduk.

Düzceli esnaflar konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, Tuğrul Tunç açık bir şekilde görüşlerini dile getirdi. Tuğrul Tunç “Asgari ücrete zam gelmesi bizi etkiler. Etkilemesinin sebebi maliyetlerin yüksek olması. Üzerine birde bu asgari ücrete zam gelmesi demek genellikle personel azaltımına gider. Zaten asgari ücret zaten yüksek. Piyasada ekonominin iyi ve ulaşılabilir olması gerekiyor. Asgari ücret şu anda 5 lira ekmek 5 lira asgari ücret 10 lira olunca ekmek de 10 lira olacak. Bunun önüne geçilmesi lazım. Enflasyonun düşürülmesi lazım. Eski dönemde 1300 lira alan bir asgari ücretli ev kredisi ödüyordu. Şuan fiyatlar çok yüksek, ekonomi kötü” dedi.

BEN İŞÇİMİN 20 BİN LİRA ALMASINI İSTERİM

Tunç, çalışanlarının yüksek maaş almasını istediğini ancak ne kadar yüksek olursa olsun enflasyonun da o derecede arttığını söyleyerek “Ben tabi ki işçimin yüksek maaş almasını isterim. Gönül ister ki 20 bin lira alsın. Ancak işçi maaşı yükseldikçe enflasyon ve fiyatlar yükseliyor. Zamanında düğünlerde çeyrek altın takıyorduk şimdi altın dahi takamıyoruz. Bunun gibi bir çok örnek var. Ulaşılamaz durama geldik. Asgari ücretin yükselmesi demek işveren piyasasının bitmesi demek.  Asgari ücretin artması kiraları, yol masraflarını, sigorta primlerini, elektrik, doğalgaz faturalarına da arttıracak. Olan yine iş veren olacak” şeklinde konuştu.


Editör: D. Son Haber