Düzce savunma sanayisinin üssü olacak

DüzceSonHaber

Düzce savunma sanayisinin üssü olacak
14.01.2023 - 09:44
Kaynak: Haber Merkezi

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla, Sarsılmaz Silah Sanayi’nin tesislerini geliştirmesi, büyütmesi ve yarı otomatik tabanca ile askeri tüfek üretimini arttırması için destek verilecek. Sarılmaz Silah Sanayi kapasitesini büyütmesi ile birlikte, Düzce savunma sanayinin üssü haline gelecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin silah ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Sarsılmaz Silah Sanayi’nin fabrikalarını büyütmesi ve kapasitesini arttırması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla devlet teşviki verilmesine karar verildi.

Resmi Gazetede yayımlanan karara göre, Sarsılmaz Silah Sanayii, gümrük vergisinden muaf olacak, KDV istisnası uygulanacak, KDV iadesi yapılacak, yüzde 100 vergi indirimi yapılacak, sigorta primi işveren hissesi desteği uygulanacak, nitelikli personel desteği uygulanacak. Faiz ve kar payı desteği verilecek. Enerji desteğinden yararlanacak.

Bütün bu teşviklere karşın Sarsılmaz Silah Sanayii Düzce’ye 1 trilyon 345 milyon 646 bin liralık yatırım yapacak. 286 ek istihdam sağlayacak. 35 nitelikli personel çalıştıracak. Yılda 62 bin 500 yarı otomatik tabanca ile 5 bin 100 askeri tüfek üretecek.

Böylelikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin silah ihtiyacının yüzde 80’lik kısmı Düzce’den karşılanacak. Düzce Savunma Sanayii alanında stratejik bölge olacak.


Editör: D. Son Haber