Fındığın kurtarır fiyatını açıkladı

DüzceSonHaber

Fındığın kurtarır fiyatını açıkladı
8.07.2023 - 10:03
Haber Merkezi

 

Akçakoca Ziraat Odası Başkanlığı 2023 yılı fındık maliyet çalışmasını tamamladı. Oda Başkanı Kadir Mutioğlu, 1 kg fındığın üreticiye maliyetinin 71 TL 05 krş olduğunu belirterek, “Bu yıl fındık fiyatı 121.45 TL ve üzerinde olmalıdır” dedi.

Akçakoca Ziraat Odası Başkanlığı Batı Karadeniz bölgesinde 1 kg fındığın maliyet çalışmasını tamamladı.  Kalem kalem maliyetleri hesaplayan Oda Başkanı Kadir Mutioğlu, “fındığın satış fiyatının 102.48 TL, temel ihtiyaç malzemeleri yanında yoksulluk sınırında da olsa diğer ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için 121.45 TL nin üzerinde olması gerekmektedir” dedi.

Mutioğlu, “Akçakoca Ziraat Odası Başkanlığı olarak çiftçilerimizin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak adına çıktığımız bu yolda, Batı Karadeniz bölgemizde 1 kg fındığın maliyet çalışmasını tamamladık. Ülkemizin fındık rekoltesi 100 bin tonda olsa 1 milyon tonda olsa, üreticimiz için önemli olan maliyet rakamları ve sezon sonu elinde kalan para olmaktadır. Yaptığımız çalışma sonuçlarına göre Akçakoca ilçemizde 1 kg fındığın maliyeti 71.05 tl olup, maliyet kalemleri ve miktarları açıklamamız altında kamuoyuna sunulmaktadır. Bugünkü maliyet girdileri ile üreticimizin, bu rakamdan daha azına fındığı mal etmesi mümkün değildir. Üreticilerimizin fındığı sattıktan sonra sezon boyunca yaptıkları masraflardan borca bıraktıkları ödemeleri, kalan para ile geçimini sağlamaları  ve bir sonraki sezon için masraf etmeleri gerekecektir” dedi.

 

4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 10.473 TL, yoksulluk sınırı 33.788 TL olduğunu belirten Mutioğlu, “30 dekar bahçesi olan, Akçakoca verim ortalamasında üretim yapan 4 kişilik üretici ailenin, temel ihtiyaç maddelerini karşılayabilmesi için, fındığın satış fiyatının 102.48 TL, temel ihtiyaç malzemeleri yanında yoksulluk sınırında da olsa diğer ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için 121.45 TL nin üzerinde olması gerekmektedir. Açıklanacak fiyatın 103 TL altında konuşulması 30 dekar ve altında üretim yapan üreticilerimize, fındık bahçelerini terk et ve asgari ücretli bir işte çalış demekten başka bir şey olmayacaktır. Biz üreticilerin beklentisi, Toprak Mahsulleri Ofisimizin bu yıl fındığımızı,121.45 TL ve üzerinde bir rakamla almasıdır” dedi.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.