Sanayi elektriğine indirim

DüzceSonHaber

Sanayi elektriğine indirim
30.12.2022 - 12:48
Haber Merkezi
1

 

Sanayide kullanılan elektriğe yüzde 16 indirim uygulandığını duyuran EPDK, mesken abonelerine de herhangi bir zam yapılmayacağını belirtti.
 

Yılın son değerlendirme toplantısını gerçekleştiren Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), uluslararası piyasalarda oluşan olağanüstü maliyet artışlarının ülkemize olumsuz yansımasının önüne geçti.

Sanayi elektriğine yüzde 16 indirim

Sanayide kullanılan elektriğe yüzde 16 indirim yapılırken, serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatını 4800 TL/MWh’den 4200 TL/MWh’ye düşürüldü.

Mesken abonelerine de zam yok

Enerji piyasalarındaki fiyat hareketlerini ve kaynak bazında oluşan maliyetleri hassasiyetle takip ettiklerini vurgulayan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Yeni tarife döneminde mesken aboneleri için herhangi bir artış ya da zam yok. Halihazırda meskenler en düşük tarifeden yararlanmaktadır. Sanayi abone grubunda ise yüzde 16 düzeyinde bir indirim söz konusu.

Ayrıca Kurulumuzun aldığı bir başka kararla da serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 4800 TL/MWh’den 4200 TL/MWh’ye düşürdük. Böylece serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketimi yapan özellikle sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin yüzde 10 ila yüzde 15 oranında düşmesini bekliyoruz.

"Tüm tüketici gruplarının tarifelerine olumlu yansıyacaktır"

Piyasadaki elektrik fiyatının düşmesi çok önemli ve olumlu bir gösterge. Maliyetlerde yaşanan bu düşüşleri biz takip etmeye ve anında piyasaya yansıtmaya devam edeceğiz. Tarifeler hesaplanırken de en önemli kalem olan bu fiyatların düşüşü devam ederse bütün tüketici gruplarının tarifelerine olumlu yansıyacaktır."

 

Sanayi elektriğine indirim #1

 


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Düzceli
    Düzceli
    30.12.2022 13:18

    Akp hükümetindekiler madem elektrikde indirim yapılıyor,zam istenilmezse yapılmıyor neden halkın bugüne kadar canından bezdirdiniz.Söyleyeyimmi.Seçim kaybetme korkunuz tavan yaptı jilet gibi paralar mankamatikden veriliyor bu ne demek?Eyt lilere hain diyenler vardı ne oldu,memur ve emekliye asgariücret zammının aynısını vermezseniz memura ve emekliye ………siz yapmış olursunuz.Koltuk bu kadar mı değerli?