Resmi Gazetede yayınlandı. İkinci el otomobillere pazarlama ve satış kısıtlaması geldi

DüzceSonHaber

Resmi Gazetede yayınlandı. İkinci el otomobillere pazarlama ve satış kısıtlaması geldi
16.08.2022 - 01:19
Haber Merkezi

 

Otomobil piyasasının rahatlaması ve gerçek ihtiyaç sahiplerinin otomobil alabilmesinin önünü açan düzenleme resmen devreye girdi. Resmi gazetede yayınlanan karara göre sıfır alınan otomobiller 6 ayı ve 6 bin kilometreyi geçmeden satılamayacak.

Düzenleme ile ilk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacarlar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacak.

Resmi gazetede yayımlanan karara göre;

GEÇİCİ MADDE 2- (1) İkinci el kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler, otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını veya satışını ilk tescil tarihinden itibaren altı ay ve altı bin kilometre geçmedikçe 1/7/2023 tarihinden önce doğrudan veya dolaylı olarak yapamaz. Bakanlık, bu tarihi altı aya kadar uzatmaya yetkilidir.

(2) İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler adına bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tescil edilen otomobil ve arazi taşıtlarının 15/9/2022 tarihine kadar pazarlanması veya satılması halinde birinci fıkra uygulanmaz.”

MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.