Mezarlığa gelince şok oldular

Tezcan SOLMAZ/DUZCESONHABER

31.10.2018 - 13:35

 DÜZCE Belediyesi Darıcı Mahallesi’nde bulunan Çay Mahallesi’ne ait mezarlığı yol genişletme çalışması nedeniyle taşımak istedi. Ancak Düzce Belediyesi’nin mezar taşımalarını mezarlıkta yakınları bulunan vatandaşlara haber vermediği ortaya çıktı. Tesadüfen mezarların taşındığını öğrenen vatandaşlar, yakınlarının mezarlarına gelince şok oldular.

Düzce Belediyesi şehir merkezi ile Aydınpınar Köyü’nü birbirine bağlayan Aydınpınar Caddesi üzerinde yol yapım ve genişletme çalışması yapmaya başladı. Yol üzerinde bulunan ve Darıcı Mahallesi sınırları içerisinde bulunan anca Çay Mahallesi’ne ait olan mezarlıkta ki mezarlarda kaldırılmaya başladı. Ancak bazı vatandaşlar yoldan geçerken tesadüfen mezarların kaldırıldığını görünce, durumu mezarlıkta yakınları bulunan vatandaşlara haber verdiler. Mezarlığa gelen vatandaşlar, yakınlarının mezarlarının açıldığını ve kemiklerinin gözlerinin önünde ceset torbalarına alındığını görünce şok oldular.

Tepkilerini dile getiren vatandaşlar, belediyenin yol genişletme çalışmasına karşı olmadıklarını ancak mezarların taşınırken kendilerine haber verilmesi gerektiğini dile getirerek “Biz ölülerimizi poşetler içerisinde gördük. Ne haber verdiler, ne bizi aradılar. Burada herkesin bir yakını var. Biz kaldırılmasın demiyoruz. Sadece bize haber verilsin istiyoruz. Aklımız duracak. Şaşırdık ne diyeceğimizi bilemiyoruz. Yol yapsın devletimiz bizim için yapıyor. Allah razı olsun. Ama bize 1 hafta önceden haber verselerdi bizde ona göre önlem alırdık. Geldik ölülerimizin kemikleri poşetler içerisinde meydan duruyor. Hiçbir tebligat yapılmadı. Tesadüfen öğrendik. Gelmiş çıkarmışlar, çıkardıklarında hiçbirimiz burada yoktuk” dediler.

Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Numan Şirin ise mezarlar kaldırılırken çökme meydana geldiği için böyle bir durumla karşılaştıklarını ifade ederek “Bu mezarlığımızda yol genişleme çalışması olacağından dolayı belli mezarlar yol üzerinde kalıyordu. Bunun üzerine mezarları kaldırmamız gerekiyordu. Talep edenlerin mezarlarını kaldırırken, 1 mezarda sorun oluştu. Mezarları alırken yanında ki mezarlarda çökme oldu. Biz mezar kaybolmasın istedik. Daha sonra yakınları geldi. Bize tekrar defin edin dediler. Biz de defin ettik. Aynı yere defin ettik. Çünkü mezarlar dokunulamaz. Mezarlara zarar verilemez. Biz onların acısını arttırmak için değil, ortak olmak için buradayız” şeklinde konuştu.

Diğer yandan vatandaşlar tepki gösterince, tahrip edilen mezarlardan çıkan kemikler görevliler tarafından toplanarak ceste torbasına yine vatandaşlar önünde koyuldu ve aynı yere defin edilmeleri sağlandı.

 

 

Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz