Kamuda çalışmak isteyen öğrencilere duyuru

Tezcan SOLMAZ/DÜZCESONHABER

Kamuda çalışmak isteyen öğrencilere duyuru
26.06.2019 - 14:10

Düzce İş-Kur İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada kamu kurumlarında 3 aylık süre için çalışacak 141 öğrencinin başvurularının başladığı bildirildi.

Düzce’de 141 öğrencinin yaz döneminde 3 aylık dönem için kamu kurum ve kuruluşlarında Sosyal Çalışma Programı kapsamında çalıştırılması için başvurular 25 Haziran 2019 Salı günü başladı.

Öğrenciler Sosyal Çalışma Programları, üniversite öğrencilerinin bir yandan kamu kurumlarında toplumsal faydası olan işlerde çalışabilecekler. Aynı zamanda öğrenciler yandan mesleki niteliklerini geliştirebilecekler.

Program düzenlenebilecek alanlar şöyle;

 Doğanın korunması.

Kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması.

Kütüphanelerin bakımı ve düzeni.

Kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi.

Sosyal Çalışma Programları, İŞKUR işbirliği ile kamu kurumlarında uygulanacak.

Açıköğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç olmak üzere başarılı, aktif öğrenci kaydı olan bütün yükseköğretim öğrencileri katılabilecek.

Herhangi bir bölüm ayrımı bulunmaksızın öğrenci kendisine en uygun olan programa katılabilecekler

Öğrenciler, diledikleri ildeki Sosyal Çalışma Programına başvurabilecekler. İkamet edilen veya öğrenim görülen il olması şartı aranmayacak.

Her bir öğrencinin bir yaz döneminde en fazla 3 programa başvuru hakkı bulunacak. Tüm programlara başvuru yapılamayacak.

Her bir Sosyal Çalışma Programı belirli sayıdaki kontenjanla açılacak. Katılımcılar merkezi kura/liste/noter kurası yöntemlerinden biri ile belirlenecek. Kontenjan sayısı kadar sıralı yedek katılımcı belirlenecek.

Günlük sosyal çalışma süresi 8 saat olacak. Bu sürenin 7,5 saati çalışma yarım saati dinlenme süresi olacak. Haftalık çalışma süresi 3 gün olacak. 2019 yılı yaz dönemi için toplam süre azami 39 gün olacak.

Öğrenciler, programa katılım sağladıkları her gün için 67,36 TL ödeme almaya hak kazanacak. Ayrıca yine bu günler için emekliliğe etki eden sigortaları dâhil tüm sigorta primleri yatırılacak.

Program dolayısıyla katılımcıların KYK bursları/öğrenim kredileri kesilmeyecek.

Katılımcıların programa devam zorunlulukları olacak. Ancak yüklenicinin onayı olması kaydıyla 5 güne kadar mazeret göstererek programa katılmama hakları bulunacak. Katılımcılara bu günler için herhangi bir ödeme yapılmayacak. Sağlık raporları da bu süreye dâhil edilecek.

Öğrencilik dönemi boyunca Sosyal Çalışma Programından toplam 3 ay (90 gün) yararlanma hakkı bulunacak.

DÜZCE’DE UYGULANACAK SOSYAL ÇALIŞMA PROGRAMLARI VE KONTENJANLAR

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü İdari ve Mali İşler Başkanlığı kontenjan sayısı: 10 (Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Çevre Sağlık Teknolojileri birimlerinde çalıştırılmak üzere)

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü kontenjan sayısı: 25 (Aile Hekimliği uygulanmasının daha nitelikli ve kaliteli sunulmasına yönelik yapılacak çalışmalar, evde bakım hizmetlerinin iyileştirilme çalışmaları )

Düzce İl Kültür Turizm Müdürlüğü kontenjan sayısı: 30 (Kütüphane hizmetlerinin iyileştirilmesi, İlimizdeki turizm destinasyonlarının tanıtımı Akçakoca İlçesi ve İl Merkezinde bulunan turizm bürolarında yapılacak çalışmalar)

Düzce İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü kontenjan sayısı: 5 ( hayvan aşılama hizmetlerine destek, gıda kontrol çalışmalarına destek, orman amenajman planlama ve uygulama, ekoturizm )

Tarım ve Orman Bakanlığı 9 ncu Bölge Müdürlüğü Düzce Şube Müdürlüğü kontenjan sayısı: 10 (Yaban hayatının korunması, insanların doğal yaşam hakkında bilinçlendirme çalışmaları)

Düzce İl Müftülüğü kontenjan sayısı: 21

Düzce Gençlik Spor İl Müdürlüğü kontenjan sayısı: 10

Düzce Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü kontenjan sayısı: 30 ( halkla ilişkiler, kurum hizmetlerinin iyileştirme çalışmaları için gerekli  analiz çalışmaları, hizmetlerin verimliliklerinin ölçülmesine yönelik yapılacak çalışmalar)

 

Başvuru Tarihi: 25-28 Haziran 2019

Seçme Tarihi: 05.07.2019 (Merkezi Elektronik Kura)

Başlangıç Tarihi: 08.07.2019 Bitiş Tarihi: 30.09.2019