Polis sahte parayı uygulamalı anlattı

Tezcan SOLMAZ/DÜZCESONHABER

Polis sahte parayı uygulamalı anlattı
1.08.2019 - 14:33

İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü ile KOM Şube Müdürlüğü ekipleri Kurban Bayramı öncesi ayvan pazarında ki hayvan sahiplerine uygulamalı sahte para uyarısı yaptılar.

Düzce İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ve Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla "Sahte Para Kurbanı Olma" sloganıyla başlatılan çalışma kapsamında, Yenitaşköprü köyü girişinde bulunan Düzce Hayvan Pazarı’nda broşür dağıtarak sahte para ve dolandırıcılık olaylarına karşı satıcıları uyardı. Dolandırıcıların bayram öncesi özellikle canlı hayvan pazarlarını hedef seçtiğini belirten ekipler, satıcılara sahte paranın gerçeğinden nasıl ayırt edileceği konusunda uygulamalı bilgi verdi.

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı dolayısıyla gerekli tedbirlerin alındığını ve hayvan pazarında vatandaşlara sahte para konusunda uyarılarda bulunmaya devam edeceklerini belirtti.

Hayvan satıcılarından Mehmet Demir, bu süreçten sonra daha dikkatli olacaklarını ifade ederek “Şimdiye kadar sahte para ile karşılaşmadık. Ama iyi yapıyorlar. Allah razı olsun. Allah devlete zeval vermesin. Biz önce bu rakam numaraları seri numaralarına bakacağız. Diyelim bu ikisi 50’liktir. İkisinin de seri numarası bir olursa bil ki ikisi de sahtedir. Ama değişik olursa bir tanesi sahte olabilir. Şüphelendiğimizde bu kabarık numaralara bakacağız. Az önce bize gösterdiler. Gizli para numaralarına bakacağız. 50 ise 50 yüz ise yüz çıkıyor yani” dedi.

Murat Demir ise özellikle Kurban Bayramı süresinde defalarca sahte parayla karşılaştıklarını belirterek “Kendimizi bildik bileli bu işi yapıyoruz. 25 yıldır bu sektördeyiz. Sahte para ile her sene karşılaşıyoruz. Bankaya her gittiğimizde  yüksek meblağlarda bin iki bin lira çıkıyor. Onlarda hep bizim cebimizden çıkıyor. Alırken dikkat etmek lazım. Paraya iyi bakmak lazım. Alıcıya iyi bakmak lazım. Malum bu işte dönen üçkağıtçılık hiçbir işte dönmüyor. Allah yardımcımız olsun. Herkesin kendi vicdanına bıraktık artık. Emniyetin yaptığı uygulama çok güzel. Esnafın bilinçlenmesi lazım. Herkese öğretiyorlar. Çok güzel bir şey. Devamlı olsun bunların arkasını da isteriz. Millet bilinçlensin. Bu sahtekarlıklar artık bitsin. Çok sahte para aldık. Çok denk geldi. Şimdi meblağları toplarken bankaya gittiğimiz zaman mutlaka içinde çıkıyor. Onların üstünü çiziyoruz. Kalan hep bizden gidiyor. Her insandan her aldığımız parayı tek tek kontrol etmemiz imkansız. Burası pazaryeri herkes verdiğini aldığını cebine indirir evine gider. Geri dönüş sağladığınızda bu para benim param değil deyip kabulde etmeyebiliyor. O yüzden olan hep bize oluyor” şeklinde konuştu.