OSB genişleyecek

DüzceSonHaber

OSB genişleyecek
3.03.2020 - 13:24

Düzce Valiliği, TSO ve OSB Yönetim Kurulu katılımıyla imzalanan protokol ile sanayi yatırım alanları genişleyecek, sanayi yatırım alanları büyüyecek.

Düzce, Türkiye’de örnek teşkil edecek bir çalışmayı daha hayata geçiriyor. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün seçim döneminde büyük önem verdiği, Düzce’ye yeni istihdam alanları yaratılması ve bu alanlarda yaklaşık 15 bin kişinin istihdam edilmesi konusunda fiilen girişimler geçtiğimiz aylarda başlamıştı. İŞKUR ile birlikte kurulan Düzce İş Kulübü’nün yanı sıra Başkan Özlü, Düzcelilere verdiği sözü unutmayarak “15 bin İstihdam Hedefi” doğrultusunda önemli bir protokolü Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, TSO Başkanı Tuncay Şahin ve Düzce OSB Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yirmibeşoğlu ile yetkililerin katıldığı törenle imzaladı.

Düzce Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen imza töreninde taraflar, protokol gereği OSB alanlarının genişlemesi ve parsellerinin büyümesi konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması imza altına alındı. Öte yandan Düzce’de bir kalkınma ajansı da kurulduğu belirtilerek Düzce valiliği önünde yer alacak “Düzce Yatırım Ajansı”nın il ve yurt dışından gelecek yatırımcılar için rehber niteliği taşıyacağı aktarıldı.

Protokol hakkında açıklamalarda bulunan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce’nin istihdam konusunda ilk 10 sırada yer alacağını belirterek şunları söyledi: “Valimin de söylediği gibi Düzce'de sanayi için yeterli parsel bulamıyoruz. Bunun için epeyce çalıştık. Sonra baktık ki yeterli parsel yok. 4 OSB'miz var ama yeterli parseliniz yok. Biz de 1. OSB'yi genişletmeye karar verdik. Bu genişleme toplamda 351 hektar. Düzce'de bütün OSB'lerin yarısı kadar genişleyecek. Bu genişleme ile OSB bölgesi toplam 1126 hektar olacak. Valilik koordinesinde bu proje yapılacak, belediye ve TSO destekleyecek. Bizim Düzce'ye istihdam sözümüz var. Bunun için yapmamız gereken ilk şey sanayi parsellerini arttırmak. Yatırım ajansı kuruyoruz. Yeri turizm ofisinin olduğu yer. Düzce’ye yapılacak tarım ve turizim yatırımlarının kontrol edilecek tek yer olacak. Daha fazla iş ve istihdam sağlamak için bunları yapacağız. El birliği ile Düzce'yi inşallah kendi ölçeği içindeki illerin arasında ilk 10’a sokacağız.”