Başkan Öztürk’ten 14 Mayıs mesajı

DüzceSonHaber

Başkan Öztürk’ten 14 Mayıs mesajı
13.05.2020 - 14:42

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yayınladığı mesajında koronavirüs döneminde bir alkışı da çiftçilerin hak ettiğini söyledi.

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk yaptığı açıklamada “Koronavirüsle mücadelenin kahramanlarından biri de Türk çiftçisidir”

-“Bir alkışı da emektar çiftçimiz hak ediyor”

-“Yeterli ve dengeli beslenme ilaç kadar önemlidir”

-“Çiftçimiz pandemi sürecinde, fedakarlık göstererek üretmeye devam etmiş gıda arzında kesinti yaşanmasına müsaade etmemiştir”

-“Dünyada çiftçiler, pandemi sürecinde üretimden kaçarken bizim çiftçimiz ülkemiz için üretmeye devam ediyor”

-“Bu süreçte üretimi ile hayati bir rol üstlenen tarım ve gıda sektörü durursa ülkemizde hayat durur. Üretimin aksamadan sürdürülebilmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır”

-“Tarım demek gıda güvencesi demektir. Gıda güvencemizi sağlamak için çiftçilerimizi desteklemek zorundayız”

-“Tarlada kalmak, üretmek, insanlarımızı doyurmak istiyoruz”

-“Arz açığı olan temel ürünlerde kendine yeterlilik derecemizi

en üst seviyeye çıkarmalıyız”

-“Bu süreçte tarım sektörünün ve üretimde kendi kendine yeten ülke olmanın ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılmıştır”

-“Gıda zincirinin ilk halkası olan tarlalardaki üretimin güvence altına alınması gerekmektedir”

-“Beklentimiz, bir an evvel tarım sektörüne özel bir

ekonomik paket açıklanmasıdır”

-“Çiftçilerimizin tarlada çalışmaya devam edebilmesi için

önemli çaba sarf ettik”

-“Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu Başkanı olarak  toplantılarda, üreticilerimizin sorunlarını, çözüm önerilerini ve beklentileri görüştük. Toplantıların ardından hazırladığımız raporları Sayın Cumhurbaşkanı ve ilgili Bakanlarımıza ve Genel Merkezimize gönderdik”

Düzce Ziraat Odası olarak 20.000 üyesinin hak ve menfaatlerini bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da her platformda sonuna kadar savunacaktır”

-“Tarım ve gıdada 40 milyar dolarlık ihracat geliri, gıda sanayi ile birlikte 200 milyar doların üzerinde üretim değeri sağlayacak kapasiteye sahibiz”

-“Ülkemizin zenginleşmesine katkı sağlamak istiyoruz”

-“Tarımda ülkemizin içinde bulunduğu bölgenin yıldızı olacağına yürekten inanıyoruz. Yeter ki ülkemizin tarımdaki potansiyeli harekete geçirilsin”

-“Çiftçimiz kazanırsa ülke kazanır”

Düzce Ziraat Odası olarak koronavirüsle mücadele sürecinde, tüm kesimlere “evde kal” çağrısı yapılırken çiftçilerin üretime devam ettiğini bildirerek, “Koronavirüsle mücadelenin kahramanlarından biri de Düzce çiftçisidir. Bir alkışı da emektar çiftçimiz hak ediyor”

 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla tarımın ve çiftçilerin öneminin salgınla mücadele sürecinde daha iyi anlaşılmıştır.

“Bu süreçte üretimi ile hayati bir rol üstlenen tarım ve gıda sektörü durursa, ülkemizde hayat durur. Üretimin aksamadan sürdürülebilmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır”

-“İthalata bağımlı ülkeler bu süreçte yara alıyor”

Koronavirüs salgınıyla birlikte tarımsal üretiminin ve tarımda kendine yeter ülke olmanın öneminin daha iyi anlaşıldığı bilinerek, “Tarım demek gıda güvencesi demektir. Gıda güvencemizi sağlamak için çiftçilerimizi desteklemek zorundayız. Tarlada kalmak, üretmek, insanlarımızı doyurmak istiyoruz. Arz açığı olan temel ürünlerde kendine yeterlilik derecemizi en üst seviyeye çıkarmalıyız”

Kendi kendine yeten ülkelerin, zor dönemleri daha başarılı bir şekilde atlattığı görülmektedir.

“İthalata bağımlı ülkeler bu süreçte yara alıyor. Gıda milliyetçiliği kavramının önem kazandığı bu dönemde ülkeler, uyguladıkları korumacılık tedbirleri kapsamında ihracata kısıtlamalar getiriyor. Bu şartlarda ithalat yapılsa bile ürünün çok daha pahalıya geleceği bir gerçektir. Bu süreçte tarım sektörünün ve üretimde kendi kendine yeten ülke olmanın ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılmıştır.

Yaşadığımız tecrübeler gösteriyor ki, tarım potansiyelimizin tamamını kullanmak, arz açığımız olan ürünlerimizin üretimini doğru planlamak zorundayız.

Arz açığı veren ürünlerin üretiminin artırılması için iyi bir üretim planlaması yapılmalı, üretimin artırılmasına yönelik destek politikaları belirlenmeli, verim artışı sağlanmalıdır. Bunun için de özellikle sulama yatırımları tamamlanmalı

-“Çiftçilerimiz tüm kaygılara rağmen üretime devam ediyor”

 çiftçilerin diğer kesimlerin üçte biri oranında bir gelir elde ettiğini, bu durumun sürdürülebilir olmadığı bellidir.

Çiftçilerimiz tüm kaygılara rağmen üretime devam ederken, ürününü hasat edemeyeceği ve satamayacağı gibi endişeler yaşamaktadır. Bu endişelerin giderilmesi için, gıda zincirinin ilk halkası olan tarladaki üretimin

güvence altına alınması gerekmektedir. Beklentimiz, bir an evvel tarım sektörüne özel bir ekonomik paket açıklanmasıdır.”

Çiftçilerin bu günlerde her zamankinden daha çok desteğe ihtiyacı vardır. üretimin artması için çözüme kavuşturulması gereken başlıca sorunlar şöyle;

“Gübre, mazot, elektrik, ilaç, yem gibi girdiler ile sulama ücretlerindeki artış tarımsal üretimi olumsuz etkilemektedir. Gübre fiyatları üretimde önemli bir kriterdir. Fiyatlar arttığında kullanım azalmakta, yeterli ve kaliteli bir üretim sağlamak güçleşmektedir. Girdi fiyatları makul seviyelere çekilmelidir. Çiftçilerimizin sulama birlikleri ve elektrik şirketlerine olan borçları nedeniyle tarımsal desteklere konulan blokeler kaldırılmalıdır.

Üreticilerimiz, özellikle kredi borçlarının ödenmesi konusunda da büyük sıkıntı yaşamaktadır. Beklentimiz çiftçilerimizin bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçları ile elektrik, sulama, BAĞ-KUR primleri gibi borçlarının faizsiz olarak uzun vadeli yapılandırılmasıdır.

Bazı gıda ürünlerinde spekülatif olarak yaşanan fiyat artışları, üretici- tüketici makasının açılmasına neden olmaktadır. Bu durum hem üreticilerimizi hem de tüketicileri olumsuz etkilemektedir. Üreticilerimiz ürününü düşük fiyatla satarken

tüketici pahalıya almaktadır. Bu spekülatif hareketlerin denetimlerle kontrol altına alınması gerekmektedir.

Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasaklarında da tarladan sofraya kadar uzanan zincirde aksama yaşanmaması için önlemler alınmalıdır.”

- “Düzce Ziraat Odaları olarak çiftçimizin hizmetindeyiz”

Çiftçilerin, tüm zorluklara göğüs gererek, tarlasında, bağında, bahçesinde, ahırında, ağılında üretmeye devam etmektedir.

Düzce Ziraat Odası olarak bu hedeflerin peşindeyiz. Gece gündüz bu amaçlar için çalışıyoruz. Tarımda gelişmiş ülkeler arasında yer alma mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz.

Tarımda ülkemizin içinde bulunduğu bölgenin yıldızı olacağına yürekten inanıyoruz. Yeter ki ülkemizin tarımdaki potansiyeli harekete geçirilsin.

Çiftçimiz kazanırsa ülke kazanır.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günümüzü kutluyor, gece gündüz üretimini sürdüren bütün çiftçilerimizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.”