Mevsim geçişlerinde ateşlenen çocuklara dikkat

DüzceSonHaber

16.11.2022 - 09:54
Haber Merkezi

 

Atatürk Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Doktor Merve Gülsün, özellikle mevsim geçişlerinde çocuklarda görülen inatçı ateş, burun akıntısı, kusma ve ishal gibi konularda ailelerin dikkatli olmasını ve çocuklarını takip etmesini isteyerek “Bu süreçte ailelerin çocuklarını takip etmeleri çok önemli. Ancak panik yapacak bir durum yok” dedi.

Düzce’de son dönemde özellikle bebekli aileler, çocuklarının geçmeyen inatçı ateş, kusma ve burun akıntısı şikayeti olduğunu belirterek hastanelere başvuru yapmaya başladı.

Konuyla ilgili olarak bilgiler veren Atatürk Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Merve Gülsün, aileleri çocuklarında görülen semptromlarla ilgili olarak uyardı. Ailelerin dikkat etmesi, çocuklarda mevsim geçişlerinde görülen rahatsızlıklar hakkında açıklamalarda bulunan Doktor Merve Gülsün “Özellikle kış döneminin başlaması, okul sezonun açılmasıyla birlikte çocuklarda enfeksiyonlar, geçmeyen dirençli şikâyetler, çokça karşımıza çıkıyor. Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar üst üste binmiş şeklide dirençli şikâyetler oluşturabiliyor. Özellikle burun akıntısı, ishal, kusma, burun akıntısı gibi şikâyetlerde viral enfeksiyonları düşünürken daha çok koyu sarı, koyu yeşil burun akıntısı, geçmeyen dirençli ateşler, balgam gibi durumda ise bakteriyel enfeksiyonları düşünüyoruz. Buna yönelik olarak tedavimizi şekillendiriyoruz” dedi.

ÇOCUKTA DÖKÜNTÜLER ORTAYA ÇIKABİLİR

Virüslerin çocukların vücundaki yerleşim yerlerine göre döküntüye sebep olabileceğini söyleyen Gülsün, “Bu dönemlerde viral salgınların artması sebebiyle çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonu özellikle, ishal ve kusma gibi ekstra gastrointestinal dediğimiz bağırsak ve mideyi etkileyen şikayetlerle karşımıza gelebiliyor. Onun dışında özellikle viral semptomlar olmak üzere daha çok çocuğun vücudundaki yerleşim yeri ve tipine bağlı olarak döküntülerde sık sık karşımıza çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

ÇOCUĞUN GENEL DURUMUNUN TAKİBİ GEREKİYOR

Hastalık başlangıcından itibaren çocukların genel durumlarının aileler tarafından iyi takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Doktor Merve Gülsün, “Bu durumda çocuğun genel durumu önemli ve bizim en önemli faktörü budur. Çocuğun genel görünüşü, beslenmesi, aktivitesi ilk olarak ailelerin bakması gereken ve takip etmesi gereken konular arasında. Onun dışında burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi semptomları olan çocuklarda serum fizyolojik ile burun açma yapılması,  ateşi olan çocuklarda ateş takibi yapılması, basit semptomların evde takip edilerek gözlenmesi sonrasında da çocuk polikliniğine başvurulması istememektedir” dedi.

ACİL DURUMLAR GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI

Ailelerin gözlemleri sırasında acil servise başvuruları gerektirecek durumlar hakkında konuşan Doktor Gülsün, “Çocuklarda bilinç bozukluğu, beslenme problemi olursa hastaneye acil başvuru gerekiyor. Özellikle Düzce gibi hava kirliliğinin çok yoğun olduğu bölgelerde, alerjik hastalık yükünün çok olduğu yerlerde geçmeyen öksürüklerde yada ani kötüleşmelerde mutlaka hastane başvurusu gerekiyor. Acil başvurusu için ise nefes darlığı semptomları, karın solunum yapması yani karnın hızlı hızlı içeri inip çıkması, hızlı soluk alıp verme, hırıltılı solunum, dışardan duyulan ıslık sesi gibi durulmalarda acil başvurular çok önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

PANİK YAPACAK BİR DURUM YOK

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Doktor Merve Gülsün son olarak ailelerin panik yapmamasını isteyerek “ Çok panik yapacak bir durum yok. Yakın takip önemli. Acil durumlarda acil başvurusu diğer durumlarda ise poliklinik başvurusu yereli olacaktır” şeklinde konuştu.

 

 

 


Editör: D. Son Haber
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz