Acil servisler çocuklarla doldu Rıfat hocadan tavsiye geldi

DüzceSonHaber

Acil servisler çocuklarla doldu Rıfat hocadan tavsiye geldi
23.12.2022 - 15:43
Kaynak: Haber Merkezi
2

 

Havaların soğumasıyla birlikte özellikle çocuklar arasında artan gribal enfeksiyon şikayetleri nedeniyle hastanelerin acilleri doldu taştı. Düzce’de 3 hastaneye götürülen çocuk sayısı günlük bin sayısını geçti. Ancak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzman Doktor Rıfat Can Öztürk, bu dönemde görülen hastalıkların aslında her yıl görülen hastalıklar olduğunu ve panik yapılmaması gerektiğini söyleyerek, belli önerilerde bulundu.

Kentte son bir ay içerisinde özellikle 4 yaş altı çocukların gribal enfeksiyon şikayetiyle hastane acillerine götürülüşünde artış yaşandı. Uzmanlar, virüslerin artık kombine hale geldikten sonra hızla ilerleyerek özellikle akciğer enfeksiyonu, zatürre ve bronşite neden olduğunu ve bundan da en fazla çocukların etkilendiğini söyledi.

1000’İ AŞTI

Düzce Üniversitesi Hastanesi, Düzce Atatürk Devlet Hastanesi ve Özel Çağ-Su hastanesine çocuk hastalar için başvuru sayısı bini aştı.

Konuyla ilgili olarak Özel Çağsu Hastanesi’nde görev yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzman Doktor Rıfat Can Öztürk, hastalıklar hakkında bilgiler verdi.

Bu dönemde görülen hastalıkların her yıl görüldüğünü söyleyen Öztürk, “Her sene Kasım ve Aralık aylarında bu tip yoğunlaşan enfeksiyonları görüyoruz. Ben salgın lafını kullanmayı pek sevmiyorum. Bu yoğunlaşmış enfeksiyon olarak adlandırılabilir. Özellikle Düzce için biliyorsunuz yakın zamanda bir deprem afeti geçirdik. Aslında enfeksiyonun yayılmasında asıl neden kapalı alanlarda uzun süre vakit geçirmemizdir. Depremin şöyle bir etkisi oldu. Korku ve panik bağışıklık sistemimizi düşürüyor. Dolayısı ile özellikle çocuklarda ani bir bağışıklık sistemi düşüklüğü yaşandı. Evet okuldan uzaklaştılar ama hepimiz ailece bir araya gelerek daha kalabalık ortamlarda yaşamaya başladık. Buda viral enfeksiyonların daha hızlı yayılmasını sağladı” dedi.

SON 10 GÜNDE ARTIŞ ÇOK YÜKSEK

Son 10 gündür hasta sayısında artış olduğuna ve buna 3 virüsün neden olduğuna dikkat çeken Öztürk, “Son 10 gündür hasta sayılarına inanılmaz bir artış ve enfeksiyon sıklığında artış sağladı. Başlıca gördüğümüz enfeksiyonlar influenza halk arasında domuz gribi, bunun yanında adenovirüs ve rinovirüs dediğimiz toplam 3 virüs var. Bunlar çok benzer seyrediyorlar. Ani başlayan dirençli ateş yüksekliği, öksürük, balgam, hırıltı gibi şikayetlere neden oluyorlar” ifadelerini kullandı.

PANİĞE GEREK YOK

Uzman Doktor Öztürk, hastalıkların dirençli seyrettiğini ancak panik yapacak bir durum olmadığını belirterek “Maalesef çok dirençli seyreden bir hastalık süreci ama panik yapmayı gerektirecek bir durum yok. Son zamanlarda duyuyoruz işte yeni enfeksiyonlar başladı diye ama hayır. Bunlar her sene gördüğümüz enfeksiyonlar. Telaş yapmamızı gerektirecek bir sebep yok” dedi.

KAPALI ORTAMLARDAN UZAK DURULMALI

Korunma önlemlerini anlatan Öztürk, “Önlemler ne olmalı ve çocuklarımızı nasıl korumalıyız? Kapalı ortamlarda mümkün olduğu kadar kısa vakitler geçirmeliyiz. Ben hep söylerim hastalık dışarda değil evin içerisindedir. Dolayısı ile çocukları yakın temaslardan korumamız, hastalıktan korunmada da başlıca faktör. Diğer önemli konusu ise bağışıklık sisteminin mutlaka yüksek tutulması lazım. Burada uyku üzerinde çok önemle duruyorum. Çocuklarda uyku düzeni bozulmaya başladı. Enfeksiyon artışının sebeplerinden birisi de bu. Uzun süreli ve güzel uykuların uyunması, özellikle kahvaltı ve gün içindeki öğünlere çok dikkat edilmesi lazım. Pandeminin bize öğrettiği hijyen kurallarını da maksimum düzeyde kullanmaya devam etmeliyiz” şeklinde konuştu.

MASKE KULLANMAYIN D VİTAMİNİNE AĞIRLIK VERİN

Öztürk, maske kullanmayı önermediklerini ancak D vitamini takviyesi alınabileceğini belirterek “Maske kullanalım mı? Şu anda aktif bir maske kullanımını önermiyoruz. Sınıfların bol bol havalandırılması, okuldan geldikten sonra ellerinin, yüzünün güzelce yıkanması ve burun temizliğine dikkat edilmesi çok önemli. Destek vitamin kullanalım mı? Ben öncelikle D vitaminin üzerinde durmak istiyorum. Çocuğumuz iyi beslenmiyorsa D vitaminin kullanılması bu enfeksiyonlarda daha hızlı iyileşmeye fayda sağlayacaktır” dedi.

Uzman Doktor Rıfat Can Öztürk son olarak, gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılmasını isteyerek “Şuanda virüsler yani grip türü hastalıklar arttığı için gereksiz antibiyotik kullanımından uzak durulmalıdır” şeklinde konuştu.


Editör: D. Son Haber