Makine Mühendisi rektör kendisini tıp fakültesine dekan olarak atadı

DüzceSonHaber

Makine Mühendisi rektör kendisini tıp fakültesine dekan olarak atadı
12.01.2023 - 15:04
Güncelleme 12.01.2023 - 15:06
Haber Merkezi

 

Düzce Üniversitesi’nin Makine Mühendisi Rektörü Prof.Dr. Nedim Sözbir, kendisini Tıp Fakültesi’ne dekan olarak atadı. Halen dekan vekili olarak görünen Sözbir’in bu durumuna tepkiler gelmeye başlarken, “Koca üniversitede tıp alanında bir çok profesör varken, rektörün kendisini dekan ataması etik olarak çok uygunsuz” denildi.

Düzce Üniversitesi eski Rektörü Prof.Dr. Nigar Demircan Çakar’ın görevinden istifa etmesinin ardından Düzce Üniversitesi Rektörü olarak atanan Prof.Dr. Nedim Sözbir, üniversite kadrolarında yeniden düzenlemeye gitti.

Bu kapsamda Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi eski Dekanı Prof.Dr. İdris Şahin’in görevine son veren Rektör Sözbir, üniversitede tıp alanında bir çok profesör bulunmasına rağmen Tıp Fakültesi Dekanı olarak kendisini atadı.

Kamuoyunda bu atamaya yönelik tepkiler yükselmeye başlarken, makine mühendisi bir rektörün tıp alanına müdahale etmesi doğru bulunmadı. Ayrıca özellikle son dönemde başarısız olduğu iddia edilen ve birçok akademisyenin karalandığı Düzce Üniversitesi Hastanesi’nin de dekan atamasıyla başarı elde edemeyeceği konuşulmaya başlandı.

Akademik çevre, “Düzce Üniversitesi’nde bir çok profesör varken, makine mühendisi rektörün kendisini dekan olarak ataması etik olarak uygun bir durum değil. Alanı farklı. Her profesör olan her bölüme müdahale edemez. Düzce Üniversitesi sağlık alanında hızla irtifa kaybedecektir” dediler.  


Editör: D. Son Haber