Hekimler can güvenliği istedi

DüzceSonHaber

Hekimler can güvenliği istedi
6.07.2023 - 16:15
Haber Merkezi

 

Hekim Birlik Sen Düzce Şubesi üyeleri, Konya’da görev başında şehir edilen Kardiyolog Uzman Doktor Ekrem Karakaya’nın ölümünün yıl dönümünde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunarak açıklama yaptılar. Hekimler, can güvenliği istediklerini ve mesleklerini güvenle yapabilecek bir ortam oluşturulmasını istediler.

Hekim Birlik Sen Düzce Şubesi Üyeleri, Konya’da hastasını muayene ederken görevi başında uğradığı saldırı sonrası hayatını kaybeden Uzman Doktor Ekrem Karakaya’yı anmak ve taleplerini kamuoyuna duyurmak adına bir araya geldiler. Atatürk Devlet Hastanesi önünde açıklama yapan hekimler adına konuşan Hekim Birlik Sen Düzce Temsilcisi Operatör Doktor Ali Gençoğlu, “Bugün burada Uzman Doktor Ekrem Karakaya’nın bir yıl önce canice hayattan koparılışının yıldönümü nedeniyle toplandık. Kalbimizdeki acı ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. Kaybettiğimiz meslek şehitlerimiz sabah evlerinden geri dönmeyeceklerini bilmeden ayrılmışlardı. Ülkemizde maalesef çalıştığımız kurumlar tarafından can güvenliğimiz sağlanamıyor. Bu sebeple sağlık çalışanlarının akşam evlerine sağ salim döneceklerinin garantisi de yok. Geçen yıl tamda bugün ülkemiz meslektaşımız kardiyolog Ekrem Karakaya’nın Konya Şehir Hastanesinde görevi başında hasta muayene ederken canice katledilmesi ile sarsılmıştır. Bu korkunç olay hekimlerin ve sağlık çalışanlarının karşılaştığı şiddet sorununun en acı örneğidir. Tüm toplum için büyük bir endişe kaynağı olmalıdır. Doktor Ekrem Karakaya, mesleğine olan özverisi ve sevgisi ile tanınan bir hekimdi. Hastalarına şefkatle yaklaşan ve kendini onların sağlığına adamış bir doktor olarak bilinirdi. Ancak bir yıl önce yaşanan bu olayda bir hasta takını tarafından yapılan saldırı sonucunda hayatını kaybetti” dedi.

ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE SIFIR TOLERANS

Doktor Gençoğlu, şiddetin her türlüsüne sıfır tolerans gösterilmesini isteyerek “Bu anma töreninde temel amacımız toplumun tüm kesimlerini hekimlerin ve sağlık çalışanlarının güvenliğini ve saygınlığını korumak için ortak bir çaba göstermeye çağırmaktır. Kendimizi güvende hissetmek ve mesleğimiz güven içinde yapmak en büyük hakkımızdır. Bu vesileyle olayın yıldönümünde Doktor Ekrem Karakaya’yı bir kez daha saygı ve rahmetle anarken şiddetin her türüne karşı sıfır tolerans ilkesinin benimsenmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.