Şifayı Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde buldu

DüzceSonHaber

Şifayı Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde buldu
7.03.2022 - 11:58
Haber Merkezi

Oldukça nadir görülen ve tanısı zor konulan Nutcracker Sendromu hastası, Düzce Üniversitesi Hastanesi’nin nitelikli alt yapısı ve uzman ekibi sayesinde sağlığına kavuştu.

Şiddetli karın ağrı,  şişkinlik ve uykusuzluk şikâyetleri yaşayan Gülten Kartal (41), başka merkezlerde yapılan tedavilerden sonuç alınamayınca Düzce Üniversitesi Hastanesi’ne başvurdu. Hastanede yapılan tetkiklerde hastanın sol böbrek toplardamarının aorta ve bağırsak atardamarı arasında sıkıştığını belirleyen Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Peker,  hastaya oldukça nadir görülen bir hastalık olan Nutcracker Sendromu tanısı koydu. Ameliyata uygun bulunan hasta,  Prof. Dr. Kemal Peker ve ekibi tarafından yapılan operasyon ile sağlığına kavuştu.

Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Kemal Peker, “Hastamızın sol renal veni aort ile süperior mezenterik arter arasına sıkışarak drenaj işlemi gerçekleşmiyordu.  Yani sol böbreği boşaltan ven, vücudumuzun iki ana damarı olan aort ve bağırsakları besleyen esas arter arasına sıkıştığı için böbrek veni sisteme boşaltma işlemini yetersiz yapıyordu. Buna bağlı hastamızda şiddetli karın ağrıları, uykusuzluk, sol bacağında ciddi şişmeler vardı.  Şiddetli ağrıları olduğu için hasta yeterince beslenemiyordu.  Dış merkezlerde sorunun çözümü konusunda Radyolojik girişimler denenerek stent konulmak istenmiş, ancak başarılı olunamamıştı.  Bunun neticesinde hastayı ameliyat etmeye karar verdik. Sol renal veni sıkışmış olduğu alandan mobilize ederek yaklaşık 3-4 cm’den daha aşağısında tekrardan sistemle bütünlüğünü sağlayarak hastamızın tedavisini gerçekleştirmiş olduk.  Tedavi sonrası süreçte hastanın şikâyetlerinde ciddi anlamda gerileme oldu. Uyku problemi tamamen düzeldi.  Ağrı ve vücudundaki şişlikler kayboldu. Şuan son derece rahat bir şekilde hayatına devam ediyor.” şeklinde bilgi verdi.

Ameliyattan sonra sağlığına kavuşan Gülten Kartal ise, “ Karnım şişti, dahiliye bölümüne başvurdum. Tomografimde böbreğe giden damarımın tıkanık olduğunu söylediler.  Kalp ve Damar Cerrahisine yönlendirildim. Dış merkezde anjiyo yaptılar ve damarı açamadılar. Bize Kemal Hocayı önerdiler.  Ameliyatım çok güzel geçti. Şimdi rahatım. “diyerek Prof. Dr. Kemal Peker ve ekibine teşekkür etti.

Hasta Gülten Kartal’a geçmiş olsun dileklerini ileten Düzce Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Prof. Dr. Kemal Peker ve ekibini de tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

 


Editör: D. Son Haber