Vatandaşlara zehirli mantar uyarısı

DüzceSonHaber

Vatandaşlara zehirli mantar uyarısı
1.11.2023 - 11:17
Haber Merkezi

 

Düzce'de, geçtiğimiz hafta 8 kişi doğadan topladıkları mantarları yedikten zehirlendi. 8 kişinin dışında da bir çok kişi aynı şikayetle hastanelere başvurunda İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz’dan uyarı geldi.

Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, konuyla ilgili uyarıda bulunarak doğada yetişen mantarların tüketilmesi durumunda ölümcül sonuçların ortaya çıkabileceğini aktardı. Yılmaz, "Mantar zehirlenmelerine karşı dikkat etmemiz gerekiyor. Doğada yetişen doğal mantarları, ‘Ben bunları biliyorum’ diyerek toplayıp tüketmek oldukça tehlikeli. Kültür mantarlarını, pakette olan mantarları tüketmek gerekiyor. Az bir miktarda bile olsa zehirli mantardan yiyeceğin içine karıştığında ölümcül sonuçlarla karşılaşabiliyoruz" dedi.

Sonbaharla birlikte mantarların doğada çıkmaya başladığını belirterek uyarı yapan Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti; "Her mantarın farklı zehirlenme belirtileri var. Bunun dışında bulantı ve kusma gibi zehirlenme belirtileri gösteriyorsak mutlaka Ulusal Zehir Danışma hattı ya da 112’yi aramamız gerekiyor. Doğada yetişen doğal mantarlar yağmur yağmasıyla birlikte sonbahar ya da bahar aylarında çıkmaya başlıyor. Bunların içinde değişik toksin maddeler yer alıyor. Bu toksin maddeler neticesinde karaciğer hasarları ya da ölümcül sonuçlar ortaya çıkıyor. Mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekiyor."


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.