Ulaştırma Bakanından Düzce ziyareti

DüzceSonHaber

Ulaştırma Bakanından Düzce ziyareti
25.01.2023 - 16:53
Kaynak: Haber Merkezi

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaosmanoğlu, “Türkiye büyüyecek, lojistik firmaları da büyüyecek. Esnaf da büyüyecek. İnşallah Türkiye olarak dünyanın gelişmiş en büyük 10 ekonomisi arasına hep beraber gireceğiz." dedi.

Bakan Karaismailoğlu, kendi kullandığı araçla Düzce Kamyon ve TIR Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi'nde TIR ve kamyon sürücüleri ile bir araya geldi. Bakan Karaismailoğlu'na soba başında çay ikram edildi. Bir esnafın 'Sobayı özlemişsinizdir' sözü üzerine Bakan Karaismailoğlu 'Temel' fıkrası anlatarak 'Temel'e sormuşlar. Küresel ısınma hakkında ne düşünüyorsunuz diye. Temel'de sobanın yerini hiçbirşey tutmaz demiş" dedi. Bakan Karaismailoğlu, burada şoförlerle sohbet edip, sorunlarını dinledikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Adil Karaismailoğlu, Türkiye'de 20 yıl önce 6 bin kilometre olan bölünmüş yol ağını 29 bin kilometreye çıkardıklarını ifade ederek, "Son 20 yıldır Türkiye'de çok büyük bir atılım ve dönüşüm var. Ulaştırma sektörü ve karayollarında hayal edilemeyen bir çok işi bitirmiş bir hükümetin temsilcisi olarak arazideyiz, yollardayız. Tabi 20 yıl önceki son derece kalitesiz 6 bin kilometre bölünmüş yoldan geldik 29 bin kilometrelik bir bölünmüş yol ağıyla ülkemize hizmetimize devam ediyoruz. Aynı zamanda da yaklaşık 4 bin kilometrelik inşaatımız da bir taraftan devam ediyor. Yine bunun yanında karayolları, demiryolları, hava yolları, deniz yolları ile ilgili de pek çok çalışmamız var. Hepsi büyük güçlü Türkiye için. Bu çalışmaları yapacağız. Bu çalışmalar ve yatırımlar sayesinde Türkiye çok hızlı büyüyor. Türkiye dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden birisi. Hem bir taraftan yatırımlar yapıyor, hem bir taraftan da ihracat artıyor. Bunlar çok kıymetli işler. Türkiye daha da büyüyecek. Bu yapılan yatırımlar hakikaten doğru zamanda yapılan doğru yatırımlarla Türkiye'nin büyümesine oldukça fazla katkılar sağladı. Türkiye'nin dört bir köşesinde bu ihracatın ve üretimin bu kadar hızlı artması istihdamın artması, turizmin bu kadar gelişmesi tabi ki bu yatırımların üzerine kuruluyor. İnşallah Türkiye, kendine çizdiği bu hedefler doğrultusunda yoluna devam edecek." dedi.

YÜK HAREKETLİLİĞİ 500 MİLYON TONDAN 1 MİLYAR TONA ÇIKTI

Türkiye'deki yük hareketliliğinin de 20 yılda 500 milyon tondan 1 milyar tona çıktığını belirten Bakan Karaismailoğlu, "Bundan 20 yıl önce Türkiye'de taşınan yük miktarı 500 milyon tondu. Bugüne geldiğimizde tam 1 milyar tonluk bir yük hareketi var Türkiye üzerinde. Tabi bu 1 milyar ton yüklük hareketin sağlanmasında bu kadar büyük yatırımların çok büyük bir katkısı var. Bu kadar büyük yatırımlar ve hareketliliğin artması, araç sayısının 4 katına çıkması sonrasında trafik sıkışıklığı ve kaza oranlarının azalması yapılan bu yatırımlar sayesinde oldu. Bu büyüme devam edecek. Bu 1 milyar tonluk yükün taşınmasında bizim lojistik açısından, nakliyecilerimiz bizim vazgeçilmezimiz. Hem yurtiçindeki hayatın devamı için bu şart. Bir de bu uluslararası ticaretin gelişmesi. İhracat rakamlarının artması için nakliye sektörü olmazsa olmaz. Yaşamın devamı onların elinde." diye konuştu.

"DÜNYANIN GELİŞMİŞ EN BÜYÜK 10 EKONOMİSİ ARASINA HEP BERABER GİRECEĞİZ"

Bakan Karaismailoğlu Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağını belirterek, "Büyüyen gelişen dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girecek Türkiye'nin alt yapısı bu karayolu alt yapısı ve bunun üzerindeki lojistik hareketliliktir. Lojistik hareketliliği sağlayanlar TIR'cı, kamyoncu kardeşlerimizdir. Onlarla birlikte inşallah daha büyük ve güçlü Türkiye yolunda hedefe adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Türkiye büyüyecek, lojistik firmaları da büyüyecek. Esnaf da büyüyecek. İnşallah Türkiye olarak dünyanın gelişmiş en büyük 10 ekonomisi arasına hep beraber gireceğiz." ifadelerini kullandı.


Editör: D. Son Haber