Kentsel dönüşüme destek

DüzceSonHaber

Kentsel dönüşüme destek
3.03.2023 - 13:58
Kaynak: Haber Merkezi

Türkiye Değişim Partisi İl Başkanı Sezgin Aktaş, Düzce Belediyesi tarafından başlatılan kentsel dönüşüm projesine sonuna kadar destek verdiklerini belirterek “Düzceli hemşerilerimiz binalarının yenilenmesi konusunda Düzce Belediyesi’ne destek olmalıdır. Gerekirse ikna çalışmaları ve görüşmelere bizlerde katılarak destek vereceğiz” dedi.

Düzce’de 1999 yılında yaşanan 2 yıkıcı deprem ve 23 Kasım tarihinde yaşanan depremden etkilenen 1999 yılı öncesi yapılan binalar ile hasar alarak depreme dayanıksız hale gelen binaların yenilenmesi ve yerlerine daha dayanıklı binaların yapılması için Düzce Belediyesi tarafından 8 bölgede kentsel dönüşüm projesi başlatıldı. Düzce’nin eski yapı stokunun tamamen yenilenmesi ve yaşanması muhtemel depremlerden en az hasarla çıkılması için başlatılan kentsel dönüşüm projesine her kesimden destek gelmeye devam ediyor.

Bu kapsamda geçtiğimiz hafta Düzce’deki eski binaların önünde videolar çekerek, eski binaların yıkılması gerektiğini savunan TDP İl Başkanı Sezgin Aktaş, Düzce Belediyesi’nin başlattığı kentsel dönüşüm projesine destek vereceklerini açıkladı.

Aktaş, Düzce Belediyesi ve projeye öncülük eden Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’ye sonuna kadar destek vereceklerini belirterek “Düzce en etkin fayların üzerine yer alan 1. derecede deprem bölgesi. Düzce’nin kendisine hasa bir fay zonu olduğu gibi çevresinde de bir çok aktif fay var. Yani sadece Düzce’de olacak bir deprem değil, etrafındaki illerde olacak depremlerde Düzce’yi ikinci derece ciddi şekilde etkileyecektir. Bu sebeple Düzce’deki yapı stokunun tamamen yenilenmesi ve depremden en az hasarla çıkılması için kentsel dönüşüm projelerinin önemi çok büyüktür. Düzce’de halen 1999 depremi öncesi yapılan binaların ayakta durması o binaların sağlam olduğu anlamına gelmez. Binalar oldukça yorgun görünüyor. Bir depreme daha dayanıp, dayanmayacakları bilinmiyor. Yüksek katlı binalar depremi düşündükçe adeta korku filmlerini andırıyorlar. Bunun yanında estetik olarak bir çok bina Düzce’ye yakışmıyor” dedi.

Aktaş ayrıca kentsel dönüşüm ile vatandaşların avantajlı hale geleceğini ifade ederek “Bir mahallede eski binası olan vatandaşlarımız kentsel dönüşüm avantajlarından yararlanarak kendisi de avantajlı hale gelecektir. Örneğin bir mahallede bulunan eski yapıda 20 dairesi bulunan vatandaşımız o daireleri kiraya vermekte zorlanırken yeni yapılacak bir binada 10 dairesi olsa bile şuanda ki piyasa şartlarına göre o daireleri rahatça kiraya verecek. Hem kendisinin hem binada oturanların kafası rahat olacak. Bu sebeple vatandaşlarımız çok fazla avantajlı olacak. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında harcadığı paralar ise kısa sürede kendi kendisini amorti edecektir” ifadelerini kullandı.

Bütün bu sebeplerle birlikte kentsel dönüşüm projesine destek vereceklerini tekrar eden Aktaş “Düzce Belediye Başkanımız sayın Faruk Özlü’ye bu projeye öncülük ettiği için teşekkür ederiz. Bir an önce bu projeler başlamalıdır. Bu aşamada vatandaşları ikna etme noktasında bizede bir görev düşerse sonuna kadar sayın Özlü’nün yanında olmaya hazırız” şeklinde konuştu.

 


Editör: D. Son Haber