CHP ve İYİ Parti Düzce’de fermuar modeli liste yapacak

DüzceSonHaber

CHP ve İYİ Parti Düzce’de fermuar modeli liste yapacak
6.04.2023 - 08:08
Haber Merkezi

 

CHP ve İYİ Parti, 10 ilde aday listeleri için "fermuar" modelinde anlaştı.

Bazı illerde ortak milletvekili adayı listesi üzerinde çalışan iki parti, Millet İttifakı'nın milletvekili sayısını artırmak için, milletvekili çıkarma olasılığı düşük olan illerde seçime, fermuar modeliyle girme kararı aldı.

Listede her iki parti adayının birbirini izlediği fermuar yöntemi, ağırlıklı olarak milletvekili sayısı 5 ve altında olan küçük illerde uygulanacak.

Fermuar modeliyle seçime girilecek illerdeki aday liste sıralaması, CHP ve İYİ Parti'nin önceki seçimlerde aldığı oy oranı ve seçmenin eğilimine göre belirlenecek. Buna göre, 10 ilin 7'sinde CHP'nin adayı, 3'ünde İYİ Parti'nin adayı ilk sırada yer alacak.

2018 seçiminde CHP Düzce’de İYİ Parti’den daha fazla oy almıştı.

Fermuar yöntemine göre, 3 milletvekilinin çıkarılacağı Düzce’de birinci sıra CHP, ikinci sıra İYİ Parti, üçüncü sıra CHP’ye verilecek.

Ancak, İYİ Parti’nin Düzce’de fermuar liste modeli uygulanmasına itiraz ettiği, bu yüzden liste konusuna kesin bir anlaşmaya varılamadığı öğrenildi.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.