Özcan, millet ittifakının fındık politikasını anlattı

DüzceSonHaber

Özcan, millet ittifakının fındık politikasını anlattı
3.05.2023 - 11:27
Haber Merkezi

 

Millet İttifakı Düzce Milletvekili 1’inci sıra Milletvekili Adayı Talih Özcan, seçim gezileri kapsamında köy ziyaretlerini sıklaştırdı. Talih Özcan ve diğer Millet İttifakı Milletvekili Adayları Aslıhan Akbal Tüysüz, Jale Uzunhasan Esmahanım ve Melenağzı köylerine gittiler.

Köylüler tarafından büyük bir ilgi ile karşılanan Talih Özcan iktidara geldiklerinde hayata geçirecekleri tarım politikalarından söz etti. Miting havasında geçen görüşmede Talih Özcan,  her zaman çiftçi ve köylülerle birlikte çalışacaklarını söyledi. Küçük bir zümre dışında toplumun tüm kesimlerinin, ekonomik buhran başta olmak üzere onun tetiklediği gıda ve diğer krizler tarafından kuşatıldığını ifade eden Özcan, ‘İktidarın politikalarıyla orta sınıf yok edildi’ dedi.

Özcan daha sonra şu görüşlere yer verdi: “Fındığı üreten dünyadaki bir numaralı ülkeyiz. Elin oğlu bizim fındıktan milyar dolarları kazanıyor ama bu fındığı üreten Karadenizli kazanamıyor. Nasıl oluyor da elin oğlu kazanıyor, biz kazanamıyoruz? Madem her şey dolara bağlanıyor, bu fındığı da o zaman dolar yapalım. Kilosu 4 dolar. Bunun büyük bir kısmı yüzde 90’ı ihraç ediliyor. O zaman 4 dolar yaparsın sabit fiyat olur dolayısıyla üretici de her yıl ne kadar kazanacağını bilir. Fındık fiyatı 4 doların altına düşmeyecek. Bunun için de taban fiyatı açıklamasını beklemeye gerek yok.

Çiftçiyle beraber çalışacağız. Yemi, gübreyi, enerjiyi yerinde üretecek eko-sistemler kurulacak. Gıdanın ucuzlamasını sağlayacağız. Gerektiğinde, tarımsa faaliyetleri sübvanse edeceğiz. Süt üreticisi de et üreticisi de zarar etmeyecek.

Bizim sistemimizde çiftçi malını, mahsulünü verdiği an parasını alacak. Üretirken devleti yanında görecek. Bu da hemen vatandaşın mutfağına yansıyacak.”


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.