Milletvekili kesin sonuçları Resmi Gazete'ye gönderildi

DüzceSonHaber

Milletvekili kesin sonuçları Resmi Gazete'ye gönderildi
30.05.2023 - 16:45
Haber Merkezi

 

14 Mayıs'ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin sonuçlarına ilişkin karar, ilan edilmek üzere Resmi Gazete'ye gönderildi. Buna göre partilerin çıkardığı milletvekili sayısı da tam olarak ortaya çıktı. Düzce’yi AK Parti’den 2, CHP’den 1 milletvekili temsil edecek.

 Türkiye, 14 Mayıs'ta hem Cumhurbaşkanını hem de vekilini belirlemek için sandığa gitti.

Tarihi bir katılım olduğu seçimde Cumhurbaşkanı seçilemedi ancak milletvekilleri aday gösterildikleri illerden Meclis'e 'merhaba' dedi.

En çok vekili, AK Parti gönderdi

İkinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçiminde ipi göğüsleyen Recep Tayyip Erdoğan'ın Genel Başkanı olduğu AK Parti, bu seçimde de Meclis'e en çok vekil gönderen parti olurken Düzce Milletvekilleri Ayşe Keşir ve Ercan Öztürk’te mecliste AK Parti sıralarında Düzce’yi temsil edecekler.

Ana muhalefet seçimden zararlı çıktı

CHP ise 7'li koalisyona 39 vekil kaptırdı. Deva, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti'yi kendi listelerinden sokan CHP, son genel seçimlere göre vekil kaybetti.

CHP, 2018'de yüzde 22,65 oy oranıyla 146 vekil çıkarırken, bu yıl yüzde 25,39 oy oranı ile 168 milletvekili çıkardı.

Vekil dağıtınca temsil sayısı 129'a düştü

Bu 168 vekil arasında; 15 Devalı, 10 Saadetli, 10 Gelecek Partili, 3 Demokrat Partili 1 de İyi Partili olmak üzere 39 milletvekili de Meclis'e girdi.

Diğer partilerin vekilleri çıkartıldığında CHP 129 vekil ile Meclis'te kendisini temsil edecek. Ancak CHP Düzce tarihinde ilk kez milletvekili çıkarma başarısı göstererek TBMM’ye CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan’ın girmesini sağladı.

Milletvekili kesin sonuçları Resmi Gazete'ye gönderildi

YSK Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs'ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin sonuçlarına ilişkin kararın ilan edilmek üzere Resmi Gazete'ye gönderildiğini bildirdi.

Partilerin çıkardığı milletvekili sayısı

Vekil sayılarını da açıklayan Yener, “AK Parti 268, Yeniden Refah Partisi 5, MHP 50, Yeşil Sol Parti 61, TİP 4, CHP 169, İyi Parti 43 milletvekili kazanmıştır.” dedi.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.