Düzceli altın kız Tokyo olimpiyatlarında halterde Türkiye’yi temsil edecek

DüzceSonHaber

Düzceli altın kız Tokyo olimpiyatlarında halterde Türkiye’yi temsil edecek
12.06.2021 - 19:23

Düzce’de yetişen ve bir çok başarı kazanan daha sonra Ankara’ya transfer olan Nuray Levent, halter dalında Tokyo olimpiyat oyunlarında Türkiye’yi temsil edecek.

Pandemi nedeniyle ertelenen 2020 Tokyo olimpiyat oyunlarından hem Düzce’yi hem Türkiye’yi gururlandıran haber geldi.

Uluslararası Halter Federasyonu Olimpik Sıralama Listesi'ni açıkladı. Buna göre milli sporcularımız Nuray Levent ve Ferdi Hardal Tokyo bileti aldı.

Düzce’de yetişen ve bir çok başarıya imza atan ancak Düzce’de yeteri kadar ilgi görmediği için Ankara’ya transfer olan Nuray Levent kadınlar 64 kiloda Olimpiyat Oyunları'na katılmaya hak kazandı. 2734 puan ile sıralamada 9. basamakta yer alan Ay-yıldızlı sporcu, ilk 8'e giremese de Avrupa kıtasının en iyi sporcusu kontenjanından olimpiyat listesine dahil oldu.

2020 Tokyo Olimpiyatları yeni inşa edilen Ulus Stadı'nda düzenlenecek törenle 23 Temmuz 2021'de başlayacak. En çok madalya (339) dağıtılacak olimpiyat olması planlanan Tokyo 2020, 8 Ağustos'ta sona erecek.

 

Nuray Levent kimdir?

2000 yılında Düzce'de doğdu. 2013 yılında Yenimahalle orta okuluna giderken Düzce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Halter antrenörü Yasin Aydın ile yolları kesişti ve halter başladı.

1 yıl içinde yüksek performans göstererek 2014 yılında Konya’da yapılan Rumi çocuk oyunları için milli takıma seçildi ve şampiyonluk ile tamamladı.

Ardından 2014 yılı içinde u 15 Avrupa şampiyonasında sikletinde  8 Avrupa rekoru kırarak rekorlar tarihine geçti. Hemen akabinde 2015 yılında kendisine ait Avrupa rekorunu toplamda 4 kilo daha geliştirerek Avrupa şampiyonu oldu.

2016 yılında büyükler Avrupa şampiyonasında yaşı ve tekniği ile dikkati çeken Nuray Levent Avrupanın en genç ve en teknik sporcusu seçildi.

2016 yılı içinde Tayland’da yapılan  yıldızlar dünya şampiyonasında ilimize dünya şampiyonluğunu getirdi.

2018 yılında Akdeniz oyunlarında sıkletinde oyunlar şampiyonluğu yaşadı.

2019 yılında ise gençler Avrupa şampiyonluğu yaşadı. 2019 yılından sonra Ankara Büyükşehir Belediyespor halter takımına transfer oldu.

2021 yılında ise Ankaragücü takımını temsil ediyor.


Editör: T. Solmaz