Mızıkalar susmasın projesi tam gaz devam ediyor

DüzceSonHaber

13.04.2022 - 10:29
Güncelleme 13.04.2022 - 10:55
Haber Merkezi

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Düzce Adige Kültür Derneği tarafından hazırlanan mızıkalar susmasın projesi tüm hızıyla devam ediyor. Proje kapsamında Adige ve Abhazkökenli gençler atalarının yerleştiği köylerle Düzce’nin tarihi ve turistik yerlerini tanıyor.

Adige Kültür Derneği ve Gençlik ve Spor Bakanlığı mızıkalar susmasın adı altında proje hazırladı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde devam eden proje kapsamında Adige ve Abhaz kökenli genç ve çocuklar hem kültürlerinin yaşamasını sağlamak, hem Kafkas kültürüne ait müzik aletleri, yemek ve geleneklerin bir sonra ki nesillere aktarılması için atalarının Kafkas göçleri sonrası Düzce’de yerleştiği köyler ile Düzce’nin tarihi ve turistik yerlerini geziyorlar.

Proje kapsamında gençler hafta sonu Köprübaşı Ömerefendi Köyü’nden başlayan gezide köyde ki sosyal alanlar ve evler gezildi. Özellikle evlerde Adige ve Abhaz geleneğini yaşayan orta yaş ve üstü vatandaşlar gençlere Abhaz ve Adige kültürüne dair bilgiler verdiler.

Daha sonra Aydınpınar Şelalesi ve Efteni Gölü’nü geziler. Adige ve Kültür Derneği Başkanı Murat Seyok, gençlere köylerin ve gezilen alanların tarihi ve yapıları hakkında da bilgiler verdi.


Editör: D. Son Haber
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.