KARDÜZ yaylasına resmen çöküyorlar

DüzceSonHaber

KARDÜZ yaylasına resmen çöküyorlar
24.11.2023 - 12:39
Kaynak: Haber Merkezi

 

Bakanlar Kurulu'nun 2013 yılında aldığı kararla “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilan edilen KARDÜZ yaylasında ruhsatsız ve izinsiz yapılar yapılmaya başlandı. Turizm alanı olmasının avantajlarından yararlanmak isteyen bazı açık gözlüler hazine arazilerini kaplamaya ve çıkarılan imar affı yasasından yararlanarak resmen Kardüz yaylasına çökmeye başladılar.

Düzce’nin özellikle kayak turizminde akla gelen ilk bölgesi olan Kardüz yaylasında kaçak yapılaşma hızla devam ediyor. 2013 yılında Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilen Kardüz yaylasının turizme kazandırılmasıyla birlikte avantajlardan yararlanmak isteyen bazı açık gözlüler, bölgeye ev yapmaya başladılar.

100’e yakın ev yapıldı imar affından yararlandılar

Bölgeye 2017 yılından bu yana 100’e yakın ev yapıldı. Ancak bazı evler imar affından yararlanarak resmen devlet arazisine çöktüler. Bu sayede hem turizme kazandırılacak bölgenin avantajlarından yararlanacaklar hemde değer artışı ile birlikte düşük maliyetlere yaptıkları evleri daha pahalıya satabilecekler.

Çoban evi yapıyoruz diye izin aldılar

Bölgeye çökmeye çalışan kişilerin çoban evi yapmak için izin aldıkları, işleri bitince bu evlerin yıkılmasının kolay olduğu öğrenilirken, metrekaresi düşük olması gereken evler yerine 3 yada 4 odalı lüks evler yapıldı.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.