EGEDES Düzce’de devreye girdi. Egzoz muayenesi yapılmayan araçlar tespit edilecek

DüzceSonHaber

EGEDES Düzce’de devreye girdi. Egzoz muayenesi yapılmayan araçlar tespit edilecek
27.09.2022 - 00:12
Haber Merkezi
1

 

ASELSAN tarafından geliştirilen Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) Düzce’de devreye girdi. EGEDES sayesinde egzoz muayenesi yaptırmayan araçlar plakalarından tespit edilerek cezai işlem uygulanacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın hava kirliliğine karşı başlattığı Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) projesi 81 ilde hayata geçirildi. Egzoz muayenesi yaptırılmayan araçların tespiti için EGEDES uygulamaya girdi. ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen mobil plaka tanıma sistemi (MPTS) cihazlarının yerleştirildiği EGEDES uygulaması, Düzce'de de yapılmaya başlandı.

"Egzoz emisyon ölçümünün yapılıp yapılmadığının tespiti gerçekleşiyor"

Projenin 1 Eylül tarihi itibariyle 81 ilde uygulandığını anlatan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Nurhan Kartal, "2020 yılından beri deneme ölçümleri yapılıyordu. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla ASELSAN arasında yapılan bir sözleşme çerçevesinde plaka okuma sistemi ile yoldan geçen araçların plakalarını otomatik olarak okuyor. Sistem envanterden taramasını yapıyor. Egzoz emisyon ölçümünün yapılıp yapılmadığının tespiti gerçekleşiyor. Bunun en büyük avantajı; daha çok daha seri bir şekilde denetim yapmak. Önceden araçlar durduruluyordu vatandaşlarımızın hem zamanı alınıyordu hem trafik tıkanıyor .İlimizin Ankara İstanbul gibi iki metropol şehir arasında olmasından kaynaklı ciddi bir araç yoğunluğu var. Dolayısıyla ciddi de bir emisyon hacmi var" dedi.

"Amacımız Düzce’de hava kirliliğinin önlenmesi"

Hava kalitesini olumsuz etkileyen en önemli unsurların başında egzozun da geldiğini belirten Kartal, "Amacımız burada bakanlığımızın yürüttüğü proje çerçevesinde daha çok aracın tespit edilerek hava kirliliğinin önlenmesi.  Vatandaşlarımızın çevreye karşı duyarlı olmaları gerekiyor. Çevreyi ve doğayı korumak adına araçların egzoz emisyonlarını zamanında yaptırması gerekiyor” dedi.

Egzoz gazı emisyon ölçüm denetimlerinin etkinliğinin artırılması ve egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan araç sayısının azaltılmasına yönelik İlimiz genelinde saha denetimlerine bugün itibariyle başlanacak olup egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmadan trafikte bulunan araç sahiplerine 2872 sayılı Çevre Kanunu Kapsamında 2 bin 815 lira idari işlem uygulanacak.  


Editör: D. Son Haber