Aktaş sağlam evlerin güvenilirliğini uygulamalı gösterdi

DüzceSonHaber

Aktaş sağlam evlerin güvenilirliğini uygulamalı gösterdi
11.11.2022 - 16:18
Haber Merkezi

 

Türkiye Değişim Partisi İl Başkanı Sezgin Aktaş, 1999 Düzce depreminin 23. Yıldönümünde kaçak yapılaşma ile sağlam yapılmayan evlerin oluşturduğu tehlikeye dikkat çekmek amacıyla uygulamalı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Düzce’de 12 Kasım 1999 yılında yaşanan depremin üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen halen ağır hasarlı ve güçlendirmeye muhtaç binaların olması vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor. Özellikle Düzce depreminin ardından ‘Deprem değil bina öldürür’ sözünün ortaya daha belirgin çıkmasıyla Türkiye Değişim Partisi İl Başkanı Sezgin Aktaş, şiddetli depremler sırasında sağlam binaların güvenirliğine, sağlam yapılmayan binaların ise yıkılmaya mahkum olduğunu göstermek amacıyla uygulamalı bir basın açıklaması yaptı.

Aktaş, masasına koyduğu bir sağlam bina maketi ile birde sağlam olmayan bina maketini göstererek “Sağlam binalar depremlerde yıkılmaz. Sağlam olmayan binalarda ise işte böyle yıkılır’ diyerek masaya vurdu ve deprem etkisi oluşan masada sağlam olmayan bina maketi yıkıldı.

TDP İl Başkanı Sezgin Aktaş yaptığı açıklamada “Düzce depreminin üzerinden geçen 23 yılın ardından öncelikle depremde ölen deprem şehitlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına ise tekrardan baş sağlığı diliyoruz. Deprem Düzce ve bölgesi için kaçınılmaz bir gerçekken, depremin ortaya çıkardığı etkileri en aza indirmek için sağlam binaların yapılmasına özen göstermeliyiz. Bir çok canımızı sağlam olmayan binaların yıkılması sonucu kaybettik. Bu dönemde binaların yapı denetimlerinin aralıksız ve deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığına dikkat etmemiz gerekiyor. Depremde sağlam olmayan binalar nedeniyle bir çok evladımız annesiz ve babasız, babalar ve anneler evlatsız kaldı. Babaların ve annelerin evlatsız, evlatların babasız ve annesiz kalmaması için Türkiye Değişim Partisi olarak binaların sağlam zeminlerde, sağlam bir şekilde yapılıp yapılmadığının her dönem takipçisi olacağız” dedi.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.