Kaynaşlı’da depremde ölenler dualarla anıldı

DüzceSonHaber

12.11.2022 - 13:53
Güncelleme 12.11.2022 - 13:54
Haber Merkezi

 

Düzce’nin 12 Kasım 1999’da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin merkez üssü olan ilçesi Kaynaşlı’da, depremin 23’üncü yıl dönümünde acılar tazelendi. İlçede deprem şehitlerini anmak için mevlit okunurken, vatandaşlar, enkaz altında ölen yakınlarının mezarları başında dualar okudu.

 

12 Kasım 1999’da saat 18.58’de merkez üssü Kaynaşlı olan 7.2 büyüklüğündeki depremde 782 kişi yaşamını yitirirken, Düzce’de 16 bin 666 konut ve 3 bin 837 işyeri yıkıldı. Depremin 23’üncü yıl dönümünde Kaynaşlı’da deprem felaketinde hayatını kaybedenler için mevlit okundu. İlçe meydanında okunan mevlide Kaynaşlı Kaymakamı Mustafa İkbal İkşi, Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin ve vatandaşlar katıldı. Duaların okunduğu sırada bazı vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı. Depremde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu sergi de depremzedelerin acılarını tazeledi. Mevlidin ardından depremde yakınlarını kaybedenler, Deprem Şehitliği’ne akın etti. Vatandaşlar, yakınlarının mezarları başında dualar okudu. Depremde hayatını kaybedenlerin yakınları yaşanan acı dolu günleri hatırlayarak ağladı.

 

Depremde vefat edenlerin fotoğraflarını inceleyen Fatma Öztürk, "Fotoğrafları incelerken o anki deprem anını hissettim. Yaşadığımız felaketi Allah bir daha göstermesin. Hep tanıdıklarımız var. O gün bilhassa gördüğüm kişilerin fotoğraflarını gördüm. Mesela Cevdet Süzen. Giderken yolda rastladık. Yarım saat sonra ölüm haberini aldık. Tarifsiz duygular içindeyim. Benim kucağımda bebeğim vardı 30 günlük. Nasıl çıktığımı hatırlamıyorum. Bebeğimin kucağımda olduğunu unuttum. Bebeğimi dışarı çıktığımda fark ettim. Kucağımda bir bebek olduğunu dışarıda fark ettim. O anda insan her şeyi unutuyor. 4 çocuğum vardı. Hepsinin sesini bir bir duyunca kendime gelmeye başladım. O anda insanın bütün algıları kapanıyor ve duyguları bitiyor. Hemen hemen her akşam oturduğumda bir deprem sarsıntısı hissediyorum gibi geliyor. Depremi hissediyorsun gibi oluyor. Unutulmuyor." dedi.

 

Depremde kayınpederi ve kayınbiraderini kaybeden Kerim Özdemir, "Hepimiz için acı bir gündü. Kayınpederimi ve kayınbiraderimi aynı gece kaybettik. Enkaz altında kaldılar. 7-8 civarlarıydı. Sabaha karşı çıkarıldılar. Biz unutamıyoruz. O korku halen bizim için geçerli. Eşim ve ailesi çok büyük acılar çekti. Eşimde halen bir tedirginlik var. Ben bir sarsıntı olunca kaçmıyorum ama eşim kaçmaya çalışıyor. " ifadelerini kullandı.

 

Depremde oğlunu, ağabeyini ve akrabalarını kaybeden İsminaz Erdoğan ise "Bugün benden gitti. Unutulmuyor. Allah kimselere göstermesin. Oğlumu, ağabeyimi, dayımın kızını, 3 torununu, hangisini sayayım. Yıkıldık ama ayakta durmaya çalışıyoruz. Acılar unutulmuyor. Onlarla yatıp, onlarla kalkıyorum." diye konuştu.


Editör: D. Son Haber
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.