Süleyman Soylu ve Murat Kurum'dan Düzce depremiyle ilgili son durum değerlendirmesi

DüzceSonHaber

Süleyman Soylu ve Murat Kurum'dan Düzce depremiyle ilgili son durum değerlendirmesi
25.11.2022 - 09:24
Haber Merkezi

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Düzce'nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5,9'luk depremin ardından son durum hakkında bilgi verdi.
 

Bölgede 200'ün üzerinde artçı yaşanmış ve AFAD, 93 kişinin yaralandığını açıklamıştı. Eğitim-öğretime bir gün süreyle ara verilen kent sayısı ise dörde yükselmişti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremin ardından son durumu aktardı.

“Hemen deprem bölgesine geldik"

Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Soylu şu değerlendirmeyi yaptı:

“Depremin olduğu saatten bu saatte kadar 233 artçı deprem meydana geldi. 37’si Düzce vilayetimizde olmak üzere 93 vatandaşımız yaralandı. 13 vatandaşımızın tedavilerine hala hastanelerde devam ediliyor. Düzce’de de biri yoğun bakımda olmak üzere 6 vatandaşımızın tedavilerine devam edilmektedir. Depremin hemen akabinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla hemen deprem bölgesine geldik. Tüm bakanlıklarımızın yöneticileri, sorumluları, hem bakanlık hem AFAD koordinasyonunda yaptığımız işlerde depremde meydana gelen hasarları ve depremde meydana gelen bir takım zararları tespit etmek, bunları bir plan dahilinde onarmak, atılacak adımları belirleyebilmek, vatandaşlarımızın yaralarını sarabilmek maksadıyla burada olduk. Biz de bakanlarımızla birlikte Cumhurbaşkanımıza periyodik olarak burada nasıl bir durumla karşılaştığımızı, aynı zamanda neler yaptığımızı sürekli olarak aktarmaya çalıştık. Hem Gölyaka merkez hem Düzce hem de depremin etkili olduğu diğer ilçelerimizde hepimiz gerekli temasları, tetkikleri, değerlendirmeleri yaptık. İnsanlarımızı ziyaret ettik, esnaflarımızı ziyaret ettik ve onlardan genel durum hakkında kendi değerlendirmelerini aldık. Biz de atacağımız adımları belirlemeye çalıştık”

“1999 depreminin etkileriyle karşılaştığımız vatandaşlarımızı görebiliyoruz”

Afete müdahale için kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarından toplam 3 bin 748 personel ve 812 aracın Düzce’de görev aldığını aktaran Bakan Soylu, “Vatandaşlarımızın geçici barınma ihtiyacı oldu. 12 Kasım 1999 depremi büyük bir travma oluşturdu. Hala onun etkileriyle karşılaştığımız vatandaşlarımızı görebiliyoruz. Bu vesileyle doğal olarak evine girmek istemeyenler oldu. Çocuklar korktular. Bu vesileyle gerek kamu misafirhaneleri, gerek yurtlarımızın tamamı gerekse de kurduğumuz çadır alanlarında vatandaşlarımızın barınmasına imkan sağlamak için adımlar attık. 19 bölgede çadır alanları oluşturduk. Bine yakın çadır kuruldu, hala da kurulmaya devam ediyor. Gençlik merkezlerimizin kapalı spor salonları açıldı ve insanlarımız buralarda misafir edildiler. Hem AFAD, hem Kızılay hem belediyemiz 20 bine yakın battaniye dağıttılar. 3 bine yakın yatak, çarşaf, gece kalmalarını temin edecek bütün destekler sağlandı. Şu ana kadar 600’e yakın ısıtıcı dağıtıldı. Bu esnada Kızılay'ımızla birlikte jandarmadan diyanete kadar, polisten AFAD’a kadar ve gelen belediyelerimizin gıda tırlarına kadar Kızılay'ımız bunları koordine etti. Şu ana kadar 23 bin 265 kişi sabah, öğle, akşam sıcak yemek yedi. Hem çadır alanlarımızın önünde hem de merkezlerde bu hizmetimiz devam etmektedir” diye konuştu.

 

Süleyman Soylu ve Murat Kurum dan Düzce depremiyle ilgili son durum değerlendirmesi #1

 

Toplam 27 milyon liralık ilk etapta bir ödenek buraya ulaştırıldı ve 90 bin lira eşya, 30 bin lira kira yardımı daha gerçekleştireceğiz”

Depremin 5.9 büyüklüğünde bir deprem olduğunu ancak ivmelenmesinin yüksek bir deprem olduğunu vurgulayan Bakan Soylu, “Bu evlerde büyük sarsıntılara sebep oldu ve burada eşya zararları söz konusu oldu. Ev, iş yeri, araçlardaki zararların tespiti maksadıyla 220 kişiden oluşan 110 ekip bu sabah itibarıyla çalışmalarına başladı. 3 bin 450 zarar tespit talebinin 818’inin tespiti yapıldı. Özellikle Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız 1 milyon lira, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız 10 milyon lira, AFAD Başkanlığı da şu ana kadar 16 milyon lira ödenek gönderdi. Toplam 27 milyon liralık ilk etapta bir ödenek buraya ulaşmış oldu. Burada vatandaşımızı yalnız bırakmayacağız. Elbette ki özellikle yapı stokunun yüzde 80’inin iyi bir noktada olması, 1999 depreminden sonra yapılmış olması burada bu karşılaştığımız depremde çok daha büyük bir maliyetle karşılaşmamamızı sağlamıştır. Ağır hasarlı konutlarımız var. Ağır hasarlı konutlarda eğer eşyalarını almadan çıkıyorsa, içerisine girilemeyecek durumda ise 90 bin liraya kadar eşya yardımı yapacağız. Aynı zamanda 30 bin liraya kadar kira ve taşınma yardımı gerçekleştireceğiz. Ağır hasarlı binalarda kiracılar varsa bunlara da 15 bin lira kadar taşınma yardımı gerçekleştireceğiz. Özellikle eşya hasarları fazla. Bunun için bir tespit komisyonu oluşturduk. Eşya hasarlarının da tazmini için komisyonun tespiti üzerine zarar ne kadarsa karşılanmış olacak” şeklinde konuştu.

 

Süleyman Soylu ve Murat Kurum dan Düzce depremiyle ilgili son durum değerlendirmesi #2

 

“Devletimizin bütün imkanlarıyla milletimizin emrine amadeyiz”

Vatandaşları bu süreçte hiç yalnız bırakmayacaklarını dile getiren Bakan Soylu, “Bunun yanı sıra az hasarlı yapılar var. Sıvası dökülmüş, tuğlası, kaplaması dökülmüş yapılar var. Komisyonun tespitiyle birlikte 3 bin lira, 5 bin lira, 7 bin lira yardımda bulunacağız. Bu konularda ekiplerimiz çalışacaklar. Mal yerine gelir, yerine gelmeyen candır. Vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldığı bu zor durumda bir nebze de olsa biz de onlara destek olabilecek adımları atmaya devam edeceğiz. Esnaflarımızı yalnız bırakmayacağız. Diğer yerlerde yaptıklarımızın benzerlerini burada da yapmış olacağız. Allah bizi böyle kazalardan, afetlerden muhafaza etsin. Elbette afet bölgesiyiz. Ormanlarımız çok ama yangınlarımız bizim afetimiz, akarsularımız, ırmaklarımız, nehirlerimiz çok ama sel bizim afetimiz. Bir deprem coğrafyasındayız. Kış bazı yerlerde zor geçiyor, çığ, heyelan, kaya düşmesi bizim afetlerimiz. Bizim görevimiz tedbirlerimizi almak, afetle karşılaştığımız zaman da birbirimizin yardımına koşmak ve dayanışma gerçekleştirmek. Biz dünyaya da el uzatan bir milletiz. Allah’a hamdolsun, biz hem medeniyetimizi, hem birbirimize olan bağlılığımızı, sadakatimizi, devletimize olan sadakatimizi bırakın azaltmayı veya kaybetmeyi dünyada kaybedenlere inat arttırarak devam ettiriyoruz. Şükürler olsun. Sınamalardan hep birlikte güçlenerek çıkıyoruz. Devletimizin bütün imkanlarıyla milletimizin emrine amadeyiz” ifadelerini kullandı.

"Düzce’de vatandaşlarla birlikte seferberlik ruhuyla hareket ettik"

Bakan Kurum, 5,9 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Düzce genelinde hasar tespit çalışmalarının yüzde 70’e yakınının tamamlandığını aktardı.

Düzce’de acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina ve 134 bağımsız bölümün tespit edildiğini ifade eden Kurum, bölgedeki çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi.

Bakan Kurum ayrıca, İlk Evim projesi çerçevesinde şehre bin 100 konut inşa edeceklerini de belirtti.

Bakan Kurum, “Düzce’de vatandaşlarla birlikte seferberlik ruhuyla hareket ettik ve yapılması gereken tüm çalışmaları sahada bilfiil tüm mesai arkadaşlarımızla birlikte yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın sorunlarını gidermek için devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla seferberlik ruhuyla hareket etmektedir. Sahada bilfiil köy köy, mahalle mahalle gezdik. Vatandaşımızın ne ihtiyacı varsa yerinde tespit ettik, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gölyaka merkezli deprem vesilesiyle hem Gölyakamızı, Çilimlimizi, Gümüşovamız ve Cumayerimiz depremden en çok etkilenen ilçeler ve Düzce merkez burada hasar gören tüm mahallelerimizde ağır hasarlı tespitlerimizi yaptık. Vatandaşlarımızın bu noktada ne talebi varsa o gayretleri hızlı bir şekilde gidermenin içerisinde olduk. Bir taraftan geçici barınma ve gıda ihtiyaçlarını giderirken diğer taraftan da hızlı şekilde hasar tespit çalışmalarımızı başlattık ve şuanda Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz ile ilgili kurumlarımızdan aldığımız desteklerle birlikte sahada 600’ü aşkın hasar tespit çalışması yürüten arkadaşımız var” diye konuştu.

 

Süleyman Soylu ve Murat Kurum dan Düzce depremiyle ilgili son durum değerlendirmesi #3

 

“Acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina”

Düzce genelinde yüzde 70’e yakın hasar tespit çalışmasını tamamladıklarını söyleyen Kurum, “Şu an itibarıyla bize gelen taleplerin büyük bir kısmını hallettik, tüm hasar tespit çalışmalarına baktığımızda Düzce genelinde yüzde 70’e yakını yapılmış oldu. Toplamda 4 bin 316 binada, 15 bin bağımsız bölümde hasar tespit çalışmaları yapılmış oldu. Bu çerçevede Gölyaka’da 2, merkezde 4 binamızı toplamda 6 binayı acil yıkılacak olarak belirledik. Cumayeri’nde 7 bina 9 bağımsız bölüm, Çilimli’de 5 bina 9 bağımsız bölüm, Gölyaka’da 23 bina 42 bağımsız bölüm, Gümüşova ilçemizde 9 bina 16 bağımsız bölüm, merkezde ise yapı stokunun eski olduğunu tespit ettiğimiz alanlarda da 21 bina 31 bağımsız bölüm olmak üzere Düzce genelinde acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina 134 bağımsız bölüm tespit edildi. Bu tespitlerle birlikte kira, eşya gibi yardımları da vatandaşlarımıza veriyoruz. Vatandaşlarımızı güvenli alanlara taşımak suretiyle acil yıkılacak binalarda koordinasyonu yürüteceğiz şeklinde konuştu.

“Vatandaşlar E-Devlet üzerinden hasar tespit çalışmalarını görebilecek”

Bakan Kurum, “Bir taraftan Düzceli vatandaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum hepsi oldukça bilinçliler, deprem öncesi ve sonrasında tüm yapılacakları yerine getiriyorlar. Hasar tespit noktasında da vatandaşlarımızın beklentisi vardır, bugüne kadar yaptığımız hasar tespit çalışmalarını E-Devlet üzerinden hasartespit.gov.tr web adresinden vatandaşlarımız öğrenebilir. Az hasarlı veya hasarsız olarak evleri tespit edilen vatandaşlarımız evlerine girebilirler. Evlerinde ağır hasar olan vatandaşlarımız ise evlerine giremeyecekler, binaların yıkım ve taşınma sürecini birlikte yürüteceğiz. Bir taraftan hasar tespit çalışmaları yaparken diğer taraftan altyapı hasarlarını giderme içerisindeyiz. Belediyemiz ve iller bankamızın destekleriyle bu hasarları da gideriyoruz. Şu an şehrimizin içme suyu ulaşmayan hiçbir bölgesi bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

 

Süleyman Soylu ve Murat Kurum dan Düzce depremiyle ilgili son durum değerlendirmesi #4

 

“10 milyon lira kaynak”

Önceki afetlerde olduğu gibi sahada, vatandaşın yanında olduklarını aktaran Kurum, “Ayrıca depremden etkilenen bölgelerimizin altyapı çalışmalarını tamamlamak için İller Bankası Genel Müdürlüğümüz eliyle şu an için 10 milyon lira kaynak belediyelerimize aktarıldı. Burada daha önceki afetlerde olduğu gibi Cumhurbaşkanımızın anlık takibiyle İzmir’de, Elazığ’daki depremde; Kastamonu’da, Sinop’ta ve Bartın’daki selde; Antalya ve Muğla’daki yangınlarda afetin ilk anından itibaren milletimizin yanında olduk. Bugün de tıpkı önceki afetlerde olduğu gibi sahadayız, vatandaşlarımızın yanındayız. Daha önce açıkladığımız sosyal konut projemiz çerçevesindeki evlere ilaveten ağır hasarlı ve acil yıkılacak binalarımız için zemin artı 3 katı merkezde geçmeyen projelerimizi arkadaşlarımız hazırladılar. Zaten mevcut sosyal konut projelerine ilave edeceğiz bu projemizi. En kısa sürede bu binalarımızın inşasını yaparak vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Köylerimizdeki evlere de tek katlı yine inşasını yapıyor olacağız. Biz söz verdiğimiz bütün işleri yaptığımız gibi afet konutlarını da en kısa sürede yapacağız” dedi.

 

Süleyman Soylu ve Murat Kurum dan Düzce depremiyle ilgili son durum değerlendirmesi #5

 

“İlk Evim projesi çerçevesinde Düzce’ye bin 100 konut”

Kentsel dönüşümün öneminden de bahseden Bakan Murat Kurum, “Bu afetler, depremler bize bir taraftan kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Bugüne kadar Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 3.2 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Şu anda, 250 bin konutumuzun dönüşümüne devam ediyoruz. Ayrıca Marmara ve Düzce depreminden sonra uygulamaya geçen yapı denetim sistemiyle, meclisimizin yaptığı kanuni değişiklikler ve yönetmeliklerin de yardımıyla bugüne kadar 6.6 milyon ev ve iş yerinin denetimini tamamladık. 24 milyon vatandaşımızın depreme dayanıklı konutlarda yaşamasını sağladık. Düzce’mizde 6 bin 728 konutun yapımını tamamladık. Vatandaşlarımız bu konutlarda oturuyorlar ve bu depremde de herhangi bir hasarla karşılaşmadık. Yine İlk Evim projemiz çerçevesinde şehrimize bin 100 konut inşa edeceğiz. Bunlardan depremin merkez üssü olan Gölyaka ve diğer ilçelerimize de yapmaya devam edeceğiz. Deprem siyaset üstü bir mesele, milli güvenlik meselesi bu manada da tüm vatandaşlarımız çağrımız; kentsel dönüşümle alakalı belediye ve bakanlığımızla her türlü projeyi yapmak suretiyle kentsel dönüşüm seferberliğine katkı sunmalarını bekliyoruz. Yaralanan vatandaşlarımızdan sanırım 5 tanesi hastanede onlara acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

 

Süleyman Soylu ve Murat Kurum dan Düzce depremiyle ilgili son durum değerlendirmesi #6

 


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.