Kuruyemişin tadı kaçtı esnaf fedakarlık yapıyor

DüzceSonHaber

Kuruyemişin tadı kaçtı esnaf fedakarlık yapıyor
23.12.2022 - 16:05
Kaynak: Haber Merkezi

 

Aileler için yılbaşı eğlencelerinin vazgeçilmezi olan çerez fiyatları geçen yıla kadar yüzde 200’e kadar zamlandı. Bu sene zam rekoru Antepfıstığı ile yer fıstığı oldu. Ancak Düzceli esnaflar zamlara rağmen fedakarlık yaparak vatandaşların eğlencesini bölmemek için fiyatları en asgari seviyede tutmaya çalışıyor.

2023 yılının girmesine kısa bir süre kala eğlence mekanlarına gidemeyerek aileleri evlerinde kutlama yapacak kişiler kuruyemişçilerin yolunu tutmaya başladı.

Ancak kuruyemiş fiyatlarına çeşidine göre geçen yıla göre yüzde 200 zam geldi.

Düzce’de uzun yıllardır kuruyemişçilik ve aktarlık yapan Fatih Alkan, fiyatların geçen yıla göre oldukça zamlandığını söyleyerek “Geçen seneden bu seneye kuruyemiş, aktariye ürünler ve kuru meyveler çok ciddi zamlandı. Tabi bu gelirle alakalı bir durum. Geçen sene asgari ücret 2 bin 500 liraydı, bu sene açıklanan asgari ücret 8 bin 500 lira oldu. Kuruyemişte çeşidine göre yüzde 50, yüzde 100 hatta 200’ü bulan fiyat artışları var. Ama paketli ürünlere göre açık ürünler çok daha uygun” dedi.

ZAM ŞAMPİYONU FISTIK

Bu sene en fazla zam gören ürünlerin Antepfıstığı ile yer fıstığı olduğunu söyleyen Alkan “Bu sene en fazla zam Antep fıstığı ile yer fıstığı gördü. Antep fıstığı geçen senelerde kilogram fiyatı 80-90 liraydı. Bu sene 289 lira oldu. Yer fıstığının kilogram fiyatı geçen sene 20 liraydı bu sene 80 lira. Bu iki ürün bizim sektörde bu senenin zam şampiyonları oldular” ifadelerini kullandı.

DÜZCELİ ESNAFLAR FEDAKARLIK YAPIYOR

Ülke genelinde markalaşmış ürünlere göre daha uygun fiyatlara kuruyemiş sattıklarını söyleyen Alkan “Düzceli esnaflar olarak sürüme dayalı ticaret yapıyoruz. Bugün marketlerde satılan bir marka çekirdeğin kilogram fiyatı 122 lira, biz çekirdeği 34,95 liraya en iyi çekirdeğimizi 69,50 lira. Piyasanın yarısına satıyoruz. Düzcelilerin rahat alması için fedakarlık yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Bu yılın fiyatlarına göre çiğ fındık içinin kilogram fiyatı 139 lira, leblebinin kilogram fiyat 69,50 lira, kokteyl lüks karışık çerezlerin kilogram fiyatı 127,5 lira, kokteyl gurme kuruyemişin kilogram fiyatı 187,50 lira, kajunun kilogram fiyatı 197,50 lira, kavrulmuş iç fındığın kilogram fiyatı 165 lira, Antep fıstığı kilogram fiyatı 245 lira, yer fıstığının kilogram fiyatı 79,50 liradan satılıyor.


Editör: D. Son Haber