Deprem mağduru esnafa verilecek faizsiz kredinin detayları belli oldu

DüzceSonHaber

Deprem mağduru esnafa verilecek faizsiz kredinin detayları belli oldu
3.01.2023 - 18:58
DHA

 

Düzce’de 23 Kasım 2022 tarihinde yaşanan 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından iş yeri, iş yerinde satışa sunduğu ürünleri yada ürettiği ürünleri zarar gören esnaf ve işletmelere verilecek olan sıfır faizli 250 bin üst limitli kredinin detayları belli oldu.

KOSGEB’den yapılan açıklamada, kredinin detayları paylaşıldı. Açıklama şu şekilde;

Düzce’de yaşanan deprem felaketinden etkilenen ve bu durumu ilgili makamlardan (Valilik/Kaymakamlık) belgeleyen, KOSGEB veri tabanına kayıtlı, aktif durumda, Türk Ticaret Kanunu’nda tanımlı gerçek yada tüzel kişi statüsünde, KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde yer alan işletmelere uygun koşullarda finansal destek sağlamak amacıyla Düzce İli Acil Destek Kredisi programı başlatılmıştır.

Bahse konu Acil Destek Kredisi Programı,

Kredi üst limiti işletme başına, 2021 yılı net satış hasılatı 250 bin liranın altında olan işletmeler için kredi üst limiti 100 bin lira, 250 bin ve üzerinde olan işletmeler için kredi üst limiti 250 bin sıfır (0) faizli, ilk 12 ayı ödemesiz, kalanı 3’er aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam, otuz altı (36) ay vadeli olarak uygulanacaktır.

İşletme başına 250 bin lira kredi için 70 bin 766 lira olan faiz bedelinin tamamı idare başkanlığımız tarafından ödenecektir. Banka tarafından kullandırılacak kredinin 250 bin lira altında olması halinde faiz, kar payı bu oran korunarak hesaplanacaktır.

Programda şu bankalar yer almaktadır;

Denizbank, Halk Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası.

Düzce İli Acil Destek Kredisi Programında ve bütün acil destek kredisi programlarında ilgili valilik, kaymakamlıklardan gelen listelerde yer alıyor olması bir işletmenin destekten doğrudan yararlanacağı anlamına gelmemekte olup, ilgili KOSGEB müdürlüğünce, gerekli kontrollerin yapılması ve desteğin onaylanması esastır.

Programın kapanış tarihi 30 Haziran 2023 olup, bu tarihe kadar kredi kullandırımlarının tamamlanması, 2021 yılı net satış hasılatı tutarı bilgisinin web servislerinden kontrolleri yapılarak, başvuruların onaylanması gerekmektedir.”

 


Editör: D. Son Haber