50 yıllık defterlerden emeklilik çıktı

DüzceSonHaber

50 yıllık defterlerden emeklilik çıktı
27.01.2023 - 09:56
Kaynak: Haber Merkezi

 

Düzce Ziraat Odası tarafından saklanan ve 50 yıl öncesine ait olan defterler sayesinde 2 bin çiftçi EYT’den emekli olma hakkı kazandı.

Yaklaşık 5 milyon kişinin beklediği kamuoyunda emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak EYT düzenlemesi için kanun teklifi milletvekilleri için imzaya açıldı. Son dönemin en çok merak edilen konusu ise "EYT ne zaman çıkacak, yasalaşacak" sorusu yanıt buldu. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak düzenlemede yaş şartı tamamen ortadan kaldırılarak tek formül üzerinden çözüm rotası çizildi. Yapılacak EYT yasası 1999'da yapılan emeklilik düzenlemesi öncesi sigorta girişi olanları kapsıyor.

Bu çerçevede Düzce Ziraat Odası, 50 yıl önceki kayıt defterlerini arşivden çıkararak 2 bin kişinin emeklilik hakkını kazanmasını sağladı.

Yıpranmış defterlerde yer alan bilgilerde 1950 ile 1970 arasında tütün, şekerpancarı ve fındık satarak kayıt altına alınan kişileri inceleyen Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, bu kişilere ulaşarak EYT’den faydalanabileceklerini söyledi.  İsmi yazılı olan kişiler, başvuru yaptılar. Yapılan başvurular sonrası SGK Düzce İl Müdürlüğü’nden gelen denetleme ekibi 2 bin kişinin EYT’den emekli olabileceği yönünde rapor hazırladı.

Diğer yandan 1999 öncesinde FİSKOBİRLİK, Şekerpancarı Kooperatifi ve tütün kooperatifine ürün veren kişilerin giderek defterleri incelemesi ve EYT’den emekli olabilmek için başvuru yapmaları istendi.


Editör: D. Son Haber