AFGD kurtarma malzemesi olmadığı için ilk 6 saat sadece keşif yapmak zorunda kalmış

DüzceSonHaber

AFGD kurtarma malzemesi olmadığı için ilk 6 saat sadece keşif yapmak zorunda kalmış
23.02.2023 - 09:26
Kaynak: Haber Merkezi

 

Erdemliler Derneği üyeleri ile Afet Gönüllüleri Derneği üyeleri Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin ardından bölgeye giderek arama ve kurtarma çalışmalarına katıldılar. Çalışmalarını tamamlayan ekipler geri dönmeye başladı. Çilimli Erdemliler Derneği’nde misafir edilen AFGD Düzce Şubesi Başkanı Soner Üstünel, deprem bölgesine gittiklerinde yeterli malzeme olmadığı için ilk 6 saat sadece keşif çalışması yapabildiklerini söyledi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023 Pazartesi sabah saat 04.17´de gerçekleşen ve 11 ili etkileyen,  43 binin üzerinde vatandaşın hayatını kaybettiği depremde bölgede Düzce’den de çok sayıda arama ve kurtarma ekibi gitti.

Arama ve kurtarma ekiplerinin arasında Çilimli’de kurulan Erdemliler Derneği üyeleri ile Düzce Afet Gönüllüleri Derneği üyeleride yer aldı.

Deprem olur olmaz Düzce´den deprem bölgesine hareket eden ve Hatay Samandağ´da arama kurtarma çalışmaları gerçekleştiren Afet Gönüllüleri Derneği (AFGD) Düzce şubesi üyeleri geri dönerek Erdemliler Derneği tarafından Çilimli'de bulunan  merkezinde ağırlandı. dığımız Hatay Samandağ´da sahada çalışan  gönüllüler, bu süreçte yaşadıklarını ve izlenimlerini anlattılar.

AFGD Düzce  Şube Başkanı Soner Üstünel, “AFAD’la birlikte hareket ettik. Eğitimlerimizi aldık ve  akredite olduk. Depremi duyar duymaz yola çıktık. Hatay- Samandağ´a ilk ulaşan Arama-kurtarma ekiplerinden olduk. Enkaz altından canlı kurtarmak için günlerce çaba sarf ettik. İlk altı saat yeterli malzemelerinin olmamasından dolayı sadece keşif yapmak zorunda kaldık. Arama kurtarma ekibi olarak orada malzeme eksikliklerimizi giderme hususunda çağrılarımıza uyarak yardıma koşan Düzcelileri görünce çok mutlu olduk. Bir ara kendimi Düzce´de sandım. İnşallah bu duyarlılık devam eder. Hem arama kurtarma gönüllülerinin sayısı hemde malzeme eksiklikleri giderilerek ekipler daha donanımlı hale gelirler” dedi.

Erdemliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karadayı ise “Tüm milletimizi yasa boğan ve derinden üzen bu depremleri ve depremzedeleri, daha önce 17 Ağustos 1999 ,12 Kasım 1999 ve 23 Kasım 2022 depremlerini yaşayan Düzceliler olarak en iyi anlayanlardanız. Bu yüzden o hengamede yardıma koşan siz Afet Gönüllüleri Derneği Düzce Şubesi yöneticileri ve üyelerine teşekkür eder, tüm depremzedelere de ve ülkemize geçmiş olsun.  Rabbim milletimize böyle bir acı daha yaşatmasın, sizler gibi konuya duyarlı gönüllülere destek olma noktasında duyarlılığınızı arttırsın” dedi.


Editör: D. Son Haber