Tecrübeli isimden afet sonrası yangınlara karşı uyarı

DüzceSonHaber

Tecrübeli isimden afet sonrası yangınlara karşı uyarı
6.03.2023 - 09:17
Haber Merkezi

 

Yıllardır Düzce Belediyesi İtfaiyesi’nde müdürlük görevi yapan tecrübeli itfaiyeci Mehmet Caner Polat, yaptığı paylaşımda afet sonrası çıkan yangınlara karşı uyararak hem yangınların çıkış nedenleri hemde alınacak tedbirler hakkında bilgiler verdi.

Düzce’de ve Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından bir çok vatandaşlar çadır ve konteynerlerde barınma ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar. Ancak çadır ve konteynerlerde kalan vatandaşları bekleyen en büyük tehlikelerden birisi çıkacak ve söndürmesi zor olan yangınlar.

Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde görevli koordinatör Mehmet Caner Polat, yangınların çıkoş nedenleri ve alınacak tedbirler hakkında bilgiler verdi

Polat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda afet sonrası yangınlara karşı uyarıda bulunarak “Çadır ve konteyner yangınları çok hızlı ilerler, yangında çıkış zor ve tehlikelidir. Afet sonrası geçici  barınma alanlarında yemek pişirme ve ısınma amaçlı kullanılan elektrik ekipmanları gereken güvenlik şartlarının tamamına sahip olamamaktadır. LPG gazı (ev tipi tüp) hortum, dedantör, ısınma ekipmanlarında arıza, aksaklıklar oluşmaktadır” dedi.

Alınacak önlemler hakkında da bilgiler veren Polat, “Ateş kaynağının etrafındaki kolay yanıcı malzemeler için alev almaz malzeme ile önlem alınmalıdır.  Kullanımdaki tüp haricinde fazladan tüp bulundurulmamalıdır. Yangın söndürücü kullanımı öğrenilmelidir. Lütfen dikkat edin mağdur olmayın” şeklinde konuştu.  


Editör: D. Son Haber