Otluoğlu köyü kadınları kazan kaldırdı

DüzceSonHaber

Otluoğlu köyü kadınları kazan kaldırdı
13.03.2023 - 16:08
Kaynak: Haber Merkezi

 

Merkez ilçeye bağlı olan ve şehir merkezine 4 kilometre uzaklıkta olan Otluoğlu Köyü’nde oturan kadınlar, köyün doğalgaza kavuşması için eylem yaparak Aydınpınar yolunu trafiğe kapattı. Jandarma ekiplerinin müdahale ettiği kadınlar Düzce Valisi Cevdet Atay’ın konuyu çözmesini istediler.

Düzce’de mücavir alan içinde kalan mahallelerde doğalgaz kullanımı gün geçtikçe artarken, köylerde de doğalgaz isteği başladı. Hem ekonomik hem de temiz yakıt olan doğalgaz, özellikle kömür ve oduna kıyasla ucuz olduğu için tercih edilmeye başladı.

Bu kapsamda Oltuoğlu Köyü’nde oturan kadınlar, köye doğalgaz hattı bağlanması için eylem başlattı. Köy girişinde toplanan kadınlar, eylem başlatarak ilk aşamada Aydınpınar köyü yolunu trafiğe kapattılar. Kadınlara jandarma ekipleri müdahale ederken, kadınlar yol kenarına geçerek eylemlerine devam ettiler.

Köyde yaşayan kadınlar maddi olarak kömür ve odun fiyatlarının kendilerini zorladığını ifade ederek “Kömürün tonu 7-8 bin lira, odunun tonu ise 5-6 bin liralara kadar yükseldi. Bizim arkamızda Ağa Mahallesi hemen yanımızda Darıcı Mahallesi var. Buralarda doğalgaz kullanılıyor. Etrafımız doğalgaz hatları ile çevriliyken bizim köyümüze neden doğalgaz gelmiyor. Biz sadece bu sene kömüre 20 bin lira para verdik. Çocuklarımız hava kirliliğinden bebek yaşta hava cihazları ile duruyorlar. Çoğu astım olmuş durumda. Bizler de rahat etmek istiyoruz. Köyde yaşayan yaşlılarımız oturdukları binalara kömür çıkarmak zorunda kalıyorlar. Bu işi vali bey çözer. Düzce Valisi gelip bize müjde versin. Aksi halde haftanın hergünü bu yola çıkıp sesimizi duyurmaya çalışacağız” dediler.

Bazı köy sakinleri ise köyde doğalgazın yanı sıra kanalizasyon altyapısı olmadığını da söyleyerek “Köyde doğalgaz olmadığı gibi kanalizasyon yok. İSKİ bizim burada bir tane ev yapmamıza, kümes yapmamıza izin vermiyor. Ama evlerin giderleri derelere akıyor. Bu nasıl bir tezattır. Burasının doğalgaz ile birlikte altyapı çalışmalarının tamamlanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandılar.

Kadınların eylem yaptığını öğrenen Otluoğlu Köyü Muhtarı Zeki Kılıç, Düzce Valisi Cevdet Atay ile görüştüklerini ve doğalgaz konusunda söz aldıklarını belirterek “Şuanda deprem bölgesine yardım eden Düzce Valiliği köyümüz ile ilgili konuları bir süte erteledi. Ancak bir yere doğalgaz gelmesi için imar kanunu ve düzenlemesi gerekiyor. Bunu 1-2 ay içinde çözecekleri sözünü verdiler. Gelip ölçümlerini yaptılar. Bu konuya karşın bizim duyarlılığımız devam ediyor. Kadınlarımız haklı. Ancak bunun yolu yol kapatmak değil, istediğimizi almaktır” şeklinde konuştu.


Editör: D. Son Haber