Şap aşılamaları tüm hızıyla sürüyor

DüzceSonHaber

Şap aşılamaları tüm hızıyla sürüyor
25.04.2023 - 14:15
Haber Merkezi

 

Türkiye'de hayvanlarda görülen SAT 2 serotipine sahip şap hastalığına ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı gerekli tüm önlemleri aldı. Önlemler kapsamında Düzce’de de şap aşılamaları tüm hızıyla devam ediyor.

Türkiye'de hayvanlarda görülen SAT 2 serotipine sahip şap hastalığına Düzce’de de 4 bölgede rastlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan şap önlemleri kapsamında illere gönderilen aşılar büyük ve küçükbaş hayvanlara yapılmaya başlandı.

Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü SAT2 şap aşılama kampanyası çerçevesinde 2023 yılı Mart ayı içerisinde il genelinde 31 bin 907 adet büyükbaş hayvana şap aşısı yaptı. Yine kurban bayramı öncesi hastalıkların yayılmasını önlemek ve kurban bayramı öncesi hayvan sirkülasyonunun güvenli bir şekilde sağlanması için 2 bin 412 adet büyükbaş hayvana sığır brusellozu, 184 adet küçükbaş hayvana koyun keçi vebası aşısı, 385 küçükbaş hayvana koyun çiçeği aşısı yapıldı.

Bunlarla birlikte sokak hayvanları ile köpek bakan vatandaşların isteği üzerine bin 184 köpeğe kuduz aşısı uygulandı.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.