Sulama sezonu açılıyor. Su kanallarına girmeyin uyarısı!

DüzceSonHaber

Sulama sezonu açılıyor. Su kanallarına girmeyin uyarısı!
4.05.2023 - 17:21
Haber Merkezi

 

Düzce Ovası Sulama Birliği’nden yapılan açıklamada 12 Mayıs 2023 Cuma günü saat 10.00’da sulama sezonunun açılması nedeniyle su kanallarına su verileceği özellikle çocukların ve çiftçilerin sulama kanallarına girmemeleri gerektiği bildirildi.

Düzce’de 2023 yılı sulama mevsimi 12 Mayıs Cuma günü saat 10.00’da sulama kanallarına su verilmesiyle başlayacak. Hasanlar Barajı’nın kapakları açılarak çiftçiler ürünlerinin sulanması için harekete geçecek.

Düzce Ovası Sulama Birliği’nden yapılan uyarıda çocuk ve çiftçilerin serinlemek yada başka sebeplerle sulama kanallarına girmemeleri istetendi. Açıklamada suyun depolanması amacıyla inşa edilen baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarında yüzülmemesi gerektiği vurgulandı.

 Söz konusu açıklamada, “Ülkemizde özellikle hava sıcaklığının artış gösterdiği yaz aylarında serinlemek amacıyla DSİ tarafından inşa edilen baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarını suya girilmemesi, girenlerin uyarılması ve engellenmesi can kayıplarını önleyeceğinden, bu yapılar etrafında yer alan uyarı tabela ve yazılarına mutlak surette uyulması vatandaşlarımızın menfaatine olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Serinlemek, yüzmek maksadıyla depolama tesisleri ve kanallara girmenin hayati risk oluşturduğu belirtilen açıklamada, “DSİ’ce suyun depolanması amacıyla inşa edilen baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarında zemin yapısının dalgalı ve engebeli olması sebebiyle su derinliğinin ani olarak değişim gösterebilmesi, yukarı havzadan gelen killi ve siltli malzemenin birikimiyle zeminin çamur formunda olması, su içerisinde su bitkilerinin doğal olarak gelişmesi, su sıcaklığının düşük olması sebebiyle vücut ısısının düşmesi sonucu hipotermi, tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması, göl alanı alan içerisinde su alma yapısı vb. sanat yapılarının yer alması sebebiyle serinlemek ya da yüzmek maksadıyla depolama tesisleri ve kanallara girmek hayati risk oluşturmaktadır. Bu nedenle; Baraj, Gölet ve Sulama Kanallarına girilmemesi, suya girmenin tehlikeli ve yasak olduğu bilinmelidir” ifadeleri kaydedildi.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.