Mahkeme sanayi yapmayın tarım arazisi olarak kalsın dedi

DüzceSonHaber

Mahkeme sanayi yapmayın tarım arazisi olarak kalsın dedi
5.05.2023 - 16:49
Haber Merkezi

 

Düzce 1. Organigze Sanayi Bölgesi'nin genişleme kararı Bolu İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

 Zİraat Mühendisleri Odası, Düzce Valiliği'nin 1. Organize Sanayi Bölgesi'nin genişletilmesi kararına itiraz ederek, işlemin iptali istemiyle Valilik ile Tarım ve Orman Bakanlığı aleyhine Bolu İdare Mahkemesi'nde dava açmıştı.

Davanın dilekçesinde, "Beyköy Beldesi sınırları içinde bulunan 210,26 hektarlık alanın ''Düzce OSB Genişleme Alanı'' olarak kullanılması için tarım dışı amaçla kullanılmasına izin verilmesine ilişkin işlemin, tarım dışına çıkarılan arazilerin Düzce İli Büyük Ovası sınırları içinde kaldığı, sulu mutlak ve dikili tarım arazileri olduğu, toprak yapısı 1.sınıf olup ülkemiz tarım topraklarının en kaliteli %1-2 lik kısmında yer aldığı, ayrıca Düzce Ovası Sulaması Rehabilitasyon Projesi içerisinde kalmakta olup bu nedenle sulama potansiyelinin yüksek olduğu, Gümüşova OSB sahası, yüzölçümü, D-100 karayoluna ve diğer ulaşım imkanlarına yakınlığı nedeniyle alternatif durumunda olduğu halde değerlendirilmediği, bu arazilerin 2007 yılında da OSB genişleme sahası yapılmak istenilmesine karşın yargı kararıyla iptal edildiği, OSB'lerin tarım arazilerine göz diktiği, tarım toprakları geri dönüşümü olmayan kayıplar yaratacağından, bu alanların sanayiye açılması doğru olmadığı, Bakanlıkça alınmış bir kamu yararı kararı bulunmadığı, ayrıca alternatif alan araştırmasının da yapılmadığı, dolayısıyla hukuka ve mevzuata aykırı olduğu" ifadeleri yer almıştı.

KAMU YARARI YOK

Mahkeme tarafların savunmasını ve bilirkişi raporlarını dikkate alarak Düzce Valiliği'nin 1. OSB'nin genişlemesiyle ilgili aldığı kararı iptal etti. 

İptal kararında, "Genişleme bölgesinin Düzce Ovası Büyük Ova Sınırları içerisinde kaldığı ve sulu mutlak tarım arazilerinden ve sulu dikili tarım arazilerinden oluştuğu, dava konusu sanayi alanının inşa edilmesi halinde bölgenin tarımsal gelişiminin zarar göreceği ve ilave sanayi alanının bu gelişimin devamlılığını sağlamaya engel olduğu anlaşılmakla, uyuşmazlık konusu alanın ilave sanayi alanı olarak kullanılmak üzere tarım dışı amaçla kullanılmasına izin verilmesine dair dava konusu işlemde hukuka ve kamu yararına uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır" denildi.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.