Bıçakçılar en yoğun günlerini yaşıyor

DüzceSonHaber

Bıçakçılar en yoğun günlerini yaşıyor
24.06.2023 - 10:12
Haber Merkezi

 

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte bıçak bileyicileri en yoğun günlerini yaşamaya başladı. Bıçakçı Alper Tüfekçi, yoğunluk yaşadıklarını ifade ederken, kurban kesiminde kullanılacak bıçakların kaliteli olması gerektiğini söyledi. Tüfekçi ayrıca acemi kasaplara çağrıda bulunarak dikkatli olmalarını istedi.

Kurban Bayramına kısa bir süre kala bıçak bileyicilerinde hareketlilik başladı. Kurban ibadetini rahat yerine getirmek ve hayvanlara acı çektirmemek isteyen vatandaşlar bıçaklarının en iyi şekilde bilenmesi ve hazır hale getirilmesi için bileyicilerin yolunu tuttu.

Düzce’de uzun yıllardır bıçakçılık yapan ve aynı zamanda Kültür Bakanlığı Bıçak Sanatçısı ve Somut Olmayan Kültür Mirası Taşıyıcısı Alper Tüfekçi işlerinin arttığını söyledi. Tüfekçi “Bizde geleneksel olarak yılda bir kez bıçak bileniyor. Bir kurban yoğunluğu var. Bileme işleri başladı. Çok dikkatli olmak lazım. Hem iyi bıçak hem iyi bileme gerekiyor. Bilendi diye gelen bıçakları ben bir daha biliyoruz. Bilemeye dikkat edip iyi bıçak kullanmak lazım. Ne kadar iyi malzeme kullanılırsa o kadar iyi çıkar. Çin malı bıçaklar ne kadar keskin olursa olsun bir süre sonra kesinliğini kaybeder. Hatta buraya getirilen bazı bıçakların fiyatları bileme fiyatından ucuz” dedi.

ACEMİ KASAPLARA UYARI

Tüfekçi aynı zamanda acemi kasapları uyararak “Sonuçta kesici bir alet. Kazası olduğu zaman geri dönüşü olmaz. Hevesle bende yapayım diyerek yapılacak bir iş değil. Zamanla kullanılması gerekiyor. Biraz daha profesyonellerin elinde olması gerekiyor. Kimse boyundan büyük iş yapmasın” ifadelerini kullandı.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.