Çilimli’de dönüşüm başladı

DüzceSonHaber

Çilimli’de dönüşüm başladı
10.08.2023 - 02:36
Haber Merkezi

 

Düzce’de 23 Kasım 2022 tarihinde yaşanan depremin ardından bölgeye giden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği eski Bakanı Murat Kurum’un talimatlarıyla Çilimli’de başlayan kentsel dönüşüm projesinin ilk etabında ilk kazama vuruldu. Müteahhit firma 300 gün sonra tüm inşaatları bitirecek ve ortaya bambaşka bir Çilimli çıkacak.

Çilimli’de uygulanan kentsel dönüşüm projesi ile ilçe merkezindeki tüm binalar yıkılarak yerlerine yenilerinin yapılması için çalışmalar başladı. Kamulaştırma ve anlaşmaların sona ermesi ile yüklenici firma şantiyelerini kurarak ilk kazmayı vurdu.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz, “Şuanda inşaatlarımız başladı. Müteahhit firma şantiyelerini kurdu. Hızlı bir şekilde birkaç noktada inşaat çalışması başladı. Hedef 300 günde tamamlamak. Zaten firmanın ihale süresi 300 gündür. Bir aksilik olmadan hızlı şekilde ilerliyor. Burada 120 dükkân 82 daire, ofisler, büyük bir meydan, yeni bir cami, bir millet kıraathanesi, millet bahçesi olacak. Hızlı bir şekilde tamamlayarak 300 günde bitirmek istiyoruz. Bakanlığımıza, genel müdürlerimize, daire başkanlarımıza, siyasilerimize teşekkür ediyorum. Çilimli halkıda bu duruma teveccüh gösterdi. Yeni bir Çilimli olacak” dedi.

1999 DEPREMİ ÖNCESİ BİNALARIN HİÇBİRİ KALMAYACAK

İlk etaptan sonra ikinci etapta da 1999 depremi öncesi yapılan binaların tümünü yenileyeceklerini söyleyen Yavuz, “Burası tamamlandıktan sonra gerisi gelecek. Çilimli’de 99 depremi öncesi yapıların tamamı yenilecek. Bunu kademe kademe gerçekleştireceğiz. Çalışmalarımız hızla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

İNSANLAR HUZUR İÇİNDE EVLERİNDE OTURACAK

Çilimli halkının yeni teknoloji ve depreme dayanıklı binalarda oturacağını söyleyen Yavuz, “Birincisi yeni teknoloji ve standartlara göre deprem yönetmeliğine göre insanlara huzur verir. Daha düzenli meydanlar, daha güzel şehir meydanı, sosyal alanlar olması, caddeler düzenli olacak. İnsanlar keyif ve huzur alacak. Bunlar bizim için değerli şeyler. Bu diğer bölgelere de örnek olacak. Biz ilk adımı attım. Dediğim gibi diğer etaplara da başlayarak Çilimli’yi yenilemeye devam edeceğiz” dedi.

BİRÇOK PROJEMİ VAR

Önlerinde uygulanmayı bekleyen çok sayıda proje olduğuna dikkat çeken Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz, “Zamanı gelince başka projelerimizde var. Bunları duyurunca Çilimli’nin nasıl ivme kazanacağını göreceğiz. Nasıl ki biz daha önce projemizi 2020 yılında götürdük ve o dönem ödenek nedeniyle kabul görmemişti. Ama depremle birlikte bir şerri, hayra dönüştürdük ve hazır projemize başladık. Kazasız, belasız, sıkıntısız bir şekilde tamamlamayı Allah bizlere nasip etsin” şeklinde konuştu.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.