İşçilerin direnişi Pekintaş’ı rahatsız etmiş

DüzceSonHaber

İşçilerin direnişi Pekintaş’ı rahatsız etmiş
15.08.2023 - 10:24
Kaynak: Haber Merkezi

 

D-100 karayolu Çerkez Taşköprü köyü mevkisinde bulunan Pekintaş Aluform isimli firmada çalışan ve sendika üyesi olmak istedikleri için işten çıkarılan işçilerin direnişi fabrika yönetimini rahatsız etti. İşçiler hakkında çeşitli bahanelerle suç duyurusunda bulunan fabrika yönetimi 3 işçinin fabrika önünden uzaklaştırması yönünden karar aldırmayı başardı. Direniş tarihinde ilk olan kararla 3 işçinin grev alanına yaklaşması yasaklandı.

Düzce’de panel üretimi yapan Pekintaş Aluform isimli fabrikada çalışan işçilerden bir kısmı sendika üyesi olmak istedikleri için işten çıkarıldılar. Fabrika yönetimi tarafından baskı altına alınmaya çalışılan işçiler direnişe başladı ve direnişin 298. Gününe gelindi.

Ancak fabrika yönetimi işçilerin direnişinden rahatsız olunca çeşitli bahanelerle 3 işçiden şikayetçi olarak Türkiye tarihinde bir ilk olan uzaklaştırma cezası almayı başardılar.

Fabrika yönetimi avukatları aracılığı ile yaptıkları şikayette işçilerin direniş döneminde en doğal hakları olan oyun havası oynamaları, yola çıkarak trafiği tehlikeye düşürmeleri, fabrika önünde sıcak hava nedeniyle soyunarak yıkanmaları, fabrika kenarında bulunan kanala girmelerini bahane gösterdiler.

Düzce 1. Sulh Ceza hakimliğinde bu şikayetler üzerine görülen dava sonucunda Murat Çelik, Yasin Taştekin ve Tanzer Aydın hakkında adli kontrol altına alınmaları ile Pekintaş Aluform bulunduğu yer ve bölgelere gitmemelerine yönelik karar alındı.

İşçiler ise savunmalarında direniş sırasında oyun havası ve halay çekmenin doğal bir eylem olduğunu, kanala girmelerinin ise sıcak nedeniyle kaynaklandığını ve bu durumun suç unsuru oluşturduğunu bilmediklerini söylediler. 

 

 

 

 

 


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.