ALUFORM’DAN AYRILAN İŞÇİLER EYLEMİN DOZUNU KAÇIRDI!

DüzceSonHaber

ALUFORM’DAN AYRILAN İŞÇİLER EYLEMİN DOZUNU KAÇIRDI!
16.08.2023 - 20:03
Güncelleme 16.08.2023 - 20:03
Haber Merkezi

 

Aluform panel fabrikasında çalışan ve sendikaya üye olmak istedikleri için işten çıkarıldıklarını iddia eden işçilerin başlattığı eylem devam ederken, işçilerin eylemin dozunu kaçırdıkları ortaya çıktı. Firma yaptığı açıklamada, işçilere işten çıkmadan önce haklarını ödemeyi kabul ettiklerini, ancak işçilerin tazminatları kabul etmediğini bildirdi. Ayrıca fabrika önünden uzaklaştırma kararının ise işçilerin söylediği gibi basit bir nedenden alınmadığı ortaya çıktı. Uzaklaştırma kararının, bir işçinin neredeyse “çıplak” halde fabrika kapısı önünde oturması, özellikle personel servis giriş çıkış saatinde kapıda bu halde rahatsız edici görüntü vermesi ve diğer işçinin de o çıplak kişinin üzerine kova ile su dökmesi nedeniyle verildiği ortaya çıktı.

Anayasal hak ile hiçbir alakası olmayan bu ahlak dışı davranışın kabul edilebilir olmaması ve özellikle bayan çalışanların bu görüntüden şikayetçi olmaları nedeniyle firma suç duyurusunda bulundu.

İŞTEN ÇIKMAK İSTEYENLERE HER TÜRLÜ HAK VE KOLAYLIK SAĞLANMIŞ

Firmadan alınan bilgiye göre fabrikadan işten çıkmak isteyen işçilere her türlü kolaylık sağlanırken, hak ettiklerini almaları için teklifler sunuldu. Ancak bu işçiler tazminatlarını kabul etmeyerek farklı bahaneler ile eylem yapmaya başladılar.

UZAKLAŞTIRMA OLAYINDA HADDİ AŞAN DAVRANIŞLAR ORTAYA ÇIKTI

Fabrika önünde eylem yaparken uzaklaştırma kararı verilen işçilerden birisinin sandalyede yarı çıplak oturduğu, bir işçinin ise onun üzerine su döktüğü görüntüler olduğu öğrenildi. Görüntüler incelendiğinde işçinin “tamamen tahrik ve taciz edici şekilde” çıplak oturduğu görünürken, bu davranış fabrikada çalışan özellikle kadın işçilerin üzerinde olumsuz etkiler oluşturabileceği kanaatini oluşturdu.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.