Riskli bina sahiplerine çağrı

DüzceSonHaber

Riskli bina sahiplerine çağrı
17.08.2023 - 16:51
Kaynak: Haber Merkezi

 

3 büyük deprem gören binaların dönüşümü için Düzce Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalara vatandaşlar engel oluyor. Binaları riskli olmasına rağmen dönüşüme izin vermeyerek, hukuki yolları tercih eden hak sahiplerine  Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden, kentsel dönüşümde hukuki yolların kapalı olması gerektiğini belirtti.

 

Düzce 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan 2 deprem ile 23 Kasım 2022 tarihinde meydana gelen depremle sarsıldı. 23 Kasım depremi ile birlikte 3 deprem gören ve artık deprem yükünü kaldıramayacak binaların dönüşümü konusunda Düzce Belediyesi harekete geçti.

Bu kapsamda Bolu Caddesi’nde 23 Kasım depremi sonrası ağır hasar alan ancak bazı hak sahiplerinin başvurusu sonrası yapılan incelemelerde hafif hasarlı tespiti yapılan binadaki raporlara itiraz edildi. İtirazlar sonucu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından akredite edilen firmalar binada tekrar inceleme yaptı ve inceleme sonucunda binanın kirişlerinin olmadığı, perde betonlarında da gerekli mesafelerin kullanılmadığı tespit edildi.

Buna rağmen binanın altında kurumsal bir firmanın bayiliğini yapan ve beyaz eşya satışı yapan bina hissedarı iş yerinin yıkılmaması adına tespitlere rağmen raporlara itiraz ederek binanın yıkılmasını engellemek için konusu mahkemeye taşıdı. Mahkeme sonucuna göre binanın yıkılıp, yıkılmayacağına karar verilecek. Ancak bu süre içinde meydana gelen bir depremde bina büyük tehlike oluştururken iş yeri sahibi dışındaki bütün hak sahipleri binanın yıkılmasını istediler.

Konuyla ilgili olarak bilgiler veren Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden, yaptığı açıklamada “Bugün 17 Ağustos depreminin yıldönümü. Bu binamızda bizim son Kasım depremi dahil 1999 depreminde 2 deprem görmüş güçlendirilmiş bir binaydı. 23 Kasım depreminde ciddi hasar aldı. Onda da az hasarlı diye rapor edildi. Az hasarı ile kat malikleri itiraz etti. Risk analizi yaptırmak istediler. Can güvenliği olup olmadığına bakıldı. Risk analizi yapıldı. Bir mal sahibinin itirazı üzerine üst kurula taşındı. Üst kuruldan 17 Ağustos yıldönümünde bir heyet geldi. Tespitlerde bulundular. Raporda yazacaklar ama zemin katta kirişler olmadığı, güçlendirme sırasında yapılan perde betonların yeterli olmadığını tespit ettiler. Üst kurul bizim için bir eksilik bile yeterli ama burada birden çok eksiklik var. Ancak yıkılmasını istemeyen vatandaşlar var. Mahkeme süreci devam edecek. İstemeyen vatandaşlar var, böyle dursun diyen var. Binaya riskli yapı yazılıp vatandaşların giriş ve çıkışını engellemek için elimizden geleni yapacağız. Bütün bu riskli yapıların bir an önce tespitini yaptırıp, hukuki süreçle uzamadan yerlerine yeni binalar yapılmasını istiyoruz” dedi.

BU TİP YAPILARDA HUKUKİ YOLLARIN KAPATILMASI GEREKİYOR

Riskli olmasına rağmen bina sahiplerinin hukuk yoluyla hak aramaya çalıştıklarını ancak riskli binaların raporlarına itiraz noktasında hukuk yollarının kapatılmasını isteyen Günden “Genel dönüşüm için bireysel başvurular yapılabilir. Genel için çağrım, iş yerleri binaların yıkılmasına yada risk almış binaların süreçlerinin uzamasını sağlamamaları lazım. Hukuken bir eksiklik var. Alt komisyon 7-8 inşaat mühendisinden oluşuyor, üst kurul daha fazla inşaat mühendisinden oluşuyor. Birisi itiraz ettiği zaman yürütmeyi durdurma kararı alınıyor. Riskli durumda bir yürütmeyi durdurma kararı alınmaması lazım. Zemin etüdçüler, hocalar geliyor ve inceleme yapıyor. Bu alınan kararlarda hukuk yolunun kapatılması gerekiyor. Bu tür binalarda yer sahiplerinin paraya önem vermemesi gerekiyor. Riskli binaların ortadan kalkması lazım” ifadelerini kullandı.

8 BÖLGEDE KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Günden son olarak 8 bölgede kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini belirterek “Kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. 8 bölge ile ilgili dönüşüm çalışması var. Özellikle merkezde kentsel dönüşümün bir an önce uygulanması için çalışıyoruz. Fire vermeden devam ediyoruz” şeklinde konuştu


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.