Köylüler kuraklıkla mücadele ediyor

DüzceSonHaber

Köylüler kuraklıkla mücadele ediyor
8.09.2023 - 09:55
Kaynak: Haber Merkezi

Düzce’de Temmuz ayında yaşanan sel felaketinin ardından hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yağmur yağmaması nedeniyle kuralık baş gösterdi. Meralarda susuzluk nedeniyle oy bitmezken, toprak çatladı. Köylüler kuralıkla mücadele ederken, hayvanlarının otlaması için alan bulamamaya başladı. Bahçeköy Köyü sakinlerinden Mustafa Mecit “Ben 65 yaşındayım. Böyle kuralık görmedim” dedi.

Düzceli çiftçiler, Temmuz ayında yaşanan sel felaketinde su baskınları ile uğraştıktan sonra şimdilerde ise kuralıkla mücadele etmeye başladılar. Bahçeköy ve Paşakonağı köylerinin ortak merası olan aynı zamanda Efteni Gölü havzası içinde bulunan merada hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi ve yağış düşmemesi nedeniyle kuralık oluşmaya başladı.

TOPRAK ÇATLADI

Susuzluk ve kuralık nedeniyle bölgede bulunan topraklar çatlayarak adeta terk edilmiş bir yeri andırmaya başladı. Toprağın üzerinde bulunan ağaçlar ve otlar kururken, geçen yıl yemyeşil olan alanlardan eser kalmadı.

MISIR VE EKİNLER KURUDU

Bölgede mısır ve slaj üretimi yapan çiftçilerin ekinleri kuralık nedeniyle kurudu ve saradır. Rekolte kaybı yaşayan köylüler hayvanları için ayıracak sljalık mısırlarını dahi kaybettier.

65 YAŞINDAYIM BÖYLE KURALIK GÖRMEDİM

Bahçeköy sakinlerinden Mustafa Mecir, köyde kuralık yaşadıklarını ifade ederek “Sel sonrası köyde kuralık başladı. Toprak çatladı, ot bitmiyor. Ekinlerimiz kurudu. Hayvanlarımızı otlatmakta zorluk çekiyoruz. Ben 65 yaşındayım böyle kuralık görmedim” dedi.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.