Fındık üretimine darbe vuruyor

DüzceSonHaber

Fındık üretimine darbe vuruyor
30.09.2023 - 09:51
Kaynak: Haber Merkezi

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Karadeniz’de fındık üretiminin yüzde 15-20 azalmasındaki nedeninin kahverengi kokarca böceği olduğunu söyledi.

 Kahverengi kokarcanın tehdit etmeye başladığını belirten Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, “Akdeniz ikliminin veya Güneydeki iklimin etkilerini Karadeniz’de göreceğiz. Buna hazırlıklı olacağız. Hiç görülmeyen süne böceği bile görüldü. Araziye çıkmadığımız zaman bunları yakalamamız mümkün değil. Kahverengi kokarca 2017 yılında girmiş ve 6 yıl sonra bizi tehdit ediyor. İlimiz 11-12 milyar TL çiftçimize kazanç sağlayan bir fındık alanına sahip. 2023 yılında bütün yapılan fındık rekolte tahminlerinde hava şartları ve özellikle mavi kokarca böceği nedeniyle düşüş yaşandı. Bunun birçoğu da en az yüzde 15-20 kaybı da kahverengi kokarcadan” diye konuştu.

Öztürk, tüm tedbirlerin alınması gerektiğini ifade ederek “Biz tedbirimizi alacağız. Belediyeler, muhtarlıklar, ziraat odaları, kurum müdürlüklerinin hepsi buna seferber olacağız. Gördüğünüz yerde öldürün diyorlar. Bunun asıl sıkıntısı Doğu’dan başlayıp da buraya kadar köylerin boşalmasıdır. Tavuk yok, avcılar keklikleri öldürüyor. Bunlar kene düşmanlarıydı. Keklik azaldı süne çoğaldı. Bizim buradaki köyler azaldı ve tavuklar yok. Bu çıkan böcekleri kim yiyecek? Dengeyi bozduğumuz zaman bir yerden çıkıyor. Köye çıkıyorsunuz kaç tane tavuk sesi duyuyorsunuz. Hiç yok. Bunlar yumurta mı yumurtlamıyor. Yumurta var ama tavuk yok. Ayrıca bilinçsiz ilaçlamalar çıkıyor. Daha bakımlı olan, ilaçlanmış bahçelerde bu böcekler daha fazla gözüküyor. Daha bakımsız olan yerlerde ürünler daha az zararlı oluyor. Demek ki hepsinin eşiğini kaçırmadan iyi takip ederek yapmak gerekiyor. Bu tür böcekler sadece fındığa zarar vermiyor. Sebze de ve meyvede de zarar veriyor. Fındık olan bütün ilçelerimizde bu mücadeleyi hep birlikte yapacağız. Bu bir milli seferberliktir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.